Indul a 8. Verzió emberi jogi dokumentumfilm-fesztivál

Film

 

(MTI) Oksana Sarkinova programigazgató a fesztivált ismertető sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Nemzetközi Panoráma elnevezésű szekcióba idén is a világ minden tájáról érkeznek filmek.

 
A rendezvényt A mi iskolánk című, 90 perces román alkotás nyitja, amely azt járja körül, hogy az európai uniós támogatások, programok milyen hatással vannak a romák hátrányos megkülönböztetésére. A filmet egy észak-romániai városban négy éve forgatta Nicoara és Miruna Coca-Cozma, az alkotókkal november 11-én a Toldiban lehet találkozni. A programigazgató a filmes kínálatból kiemelte például a fesztivál "arcának" választott Sophiát szeretni című izraeli alkotást, amely egy bevándorló család hétköznapjait mutatja meg, a "felnövés sötét oldalát". A rendező, Otad Itach szintén a fesztivál vendége lesz november 10-én. 
 
A programsorozat brazil-brit záró filmje, a Kukart Vik Muniz brazil fényképész történetét mutatja be, azt, hogy hogyan jut vissza az Egyesült Államokban élő fotós szülőföldjére, a világ legnagyobb szeméttelepére, Rio de Janeiro egyik külvárosába, ahol az ott élők hulladékból készítenek műalkotásokat. Ezeket aukciókon értékesítik, a befolyt pénzt pedig a közösségre fordítják ? emelte ki a programigazgató.
 
Oksana Sarkinova megemlítette a 48 című portugál filmet, amelyet a rettegett portugál titkosrendőrség fotói alapján készített Susana De Souda Dias, továbbá a nukleáris hulladékfeldolgozásról szóló, dán, svéd, finn és olasz Atom mindörökké című alkotást, Michael Madsen munkáját, valamint a Hasadás című izraeli filmet. A programigazgató felhívta a figyelmet arra, hogy a fesztiválon látható lesz a Hodorkovszkij című német film, Cyril Tuschi alkotása, amelyben rabosítása óta először szólal meg a Jukosz olajvállalat egykori vezére.
 
A Magyar Panoráma nyolc filmjét Báron György filmkritikus válogatta, és mint a sajtótájékoztatón az esztétát idézve elmondták, az alkotásokat a remény fűzi össze.
 
A Hitelesség: archív képek és a dokumentumfilm elnevezésű alprogram keretében az archív felvételek és a dokumentumfilmek viszonyrendszerét vizsgálják, a többi közt olyan filmek révén mint a Nem tetszik az igazság ? Négy nap Guantánamóban című kanadai alkotás. A film a 15 éves Omar Khadrról szól, az első gyermekkatonáról, akit háborús bűnök elkövetésével vádoltak.
 
Az OSA Archívumban pedig az idén is megrendezik a Vizuális Laboratóriumot, amely a dokumentumfilm szerepét vizsgálja az oktatásban. A programot a Diákverzió is színesíti, amelynek keretében diákok nézhetnek meg fontos emberi jogi kérdéseket boncolgató alkotásokat.
 
Surányi Vera programszervező elmondta, hogy az idei nagy retrospektív válogatást a neves cseh filmesnek, Helena Trestíkovának szentelték: a világ egyik legismertebb dokumentumfilmesétől öt filmet láthat a közönség. Surányi Vera a cseh alkotó filmjeit Ember Judit dokumentumfilmes munkásságával rokonította, valamint kiemelte, hogy Trestíková olykor évtizedekig nyomon követi műveinek szereplőit. Egy fiatalkorú bűnözőről szóló filmje (René, 2008) például húsz éven át készült, egy drogfüggő prostituáltat bemutató munkája (Katka, 2010) pedig 14 éven keresztül forgott. A fesztiválon látható lesz a Házassági történetek 20 évvel később: Ivana és Václav, valamint a Zuzana és Stanislav című műve, valamint a 2007-es Marcela című alkotása, amelyet csaknem 25 évig forgatott.
 
A fesztivál része a Balkán Retrospektív című sorozat is, amelynek keretében öt filmet tűznek műsorra. Kövecsi Anikó, a válogatás összeállítója elmondta, mivel nem törekedhettek a balkáni háború valamennyi aspektusának bemutatására, ezért inkább az emberi sorsokra, a nőkre és a civilekre koncentráltak.
 
A fesztiválon átadják majd a közönség díját is, a legtöbb szavazatot kapott alkotás 1500 euró pénzjutalomban részesül ? közölték a szervezők.