Az Iszka utazása és a Konyec a filmszemle két fődíjasa

Film

A 38. Magyar Filmszemle Játékfilmes zsűrijének döntése
 
 
Iszka utazása

- A 38. Magyar Filmszemle legjobb szerzői filmjének járó díját Bollók Csaba: Iszka utazása című filmje kapja a lelki mélység realista és őszinte megközelítéséért, a meggyőző integritásért.

 
- A 38. Magyar Filmszemle legjobb műfaji filmjének járó díját Rohonyi Gábor kapja Konyec című filmjéért, a film ötletességéért, gazdag humoráért.
 
- A 38. Magyar Filmszemle legjobb rendezője díját a zsűri Szász Jánosnak ítéli az Ópium - Egy elmebeteg nő naplója  c.  filmért, amely  merész kísérletként elhatol az emberi tapasztalás végső határáig.
 
- A legjobb operatőrnek járó díjat a zsűri Máthé Tibornak ítéli az Ópium c. film fényképezéséért, a határozottság és gyengédség együttes megjelenítéséért.
Ópium
- A Simó Sándorról elnevezett elsőfilmes díjat a zsűri Bogdán Árpádnak ítélte a Boldog új élet című filmért, a személyes tragédia költői látomásáért.
 
- A legjobb látvány díjat a Dolina című film alkotóközösségének ítélte a zsűri (díszlet: Árvai György, jelmez: Szűcs Edit, Breckl János, operatőr: Medvigy Gábor, rendező: Kamondi Zoltán).
 
- A legjobb forgatókönyvírói díjat Elek Judit: A hét nyolcadik napja című filmjének ítéli a zsűri, a számos eredeti karaktert felvonultató, valósághoz közeli komplex történetért.
 
- A legjobb női alakítás díját Kovács Katának ítélte a zsűri, a Kythera című filmben folyamatos  és határozott filmes jelenlétet nyújtó eszköztelen szerepjátékáért.
 
Zsótér Sándor a Töredék című filmben
- A legjobb férfi alakítás díját  Zsótér Sándornak ítélte a zsűri a Töredék című filmben nyújtott intenzív megigéző alakításáért.
 
- A legjobb eredeti filmzene díját Membran kapja a Boldog új élet című film zenei munkájáért.
 
- A produceri díjat a zsűri Sipos Gábornak és Rajna Gábornak, a Laokoon Film producereinek ítéli a Boldog új élet c. film produceri és a Lassú tükör c. film társproduceri tevékenységéért.
 
- Az Arany olló-díjat Czakó Judit vágó kapja az Iszka utazása és a Kythera c. film vágói munkájáért.
 
- Az Arany mikrofon-díjat az Ópium című filmben végzett hangmérnöki munkáért Sipos István, Manuel Laval és Matthias Schwab kapja.
 
- Elismerő oklevelet kap Igor és Ivan Buharov a Lassú tükör c. filmjének a szürreális és reális kompozíciójáért, melyet a nézőnek kell helyreigazítani. 
Az Ópium kapta a legtöbb játékfilmes díjat - ÖSSZEGZÉS

(MTI) - Az Ópium - Egy elmebeteg nő naplója című alkotás kapta a legtöbb játékfilmes díjat a kedden zárult 38. Magyar Filmszemlén; Szász János munkája négy elismerésben részesült.
    Szász János a szemle legjobb rendezői díját kapta, operatőre, Máthé Tibor pedig a legjobb operatőrnek járó elismerést nyerte el.
    Az Arany mikrofon-díjat szintén az Ópium alkotói - Sipos István, Manuel Laval és Matthias Schwab - vehették át hangmérnöki munkájukért.
    A külföldi kritikusok és újságírók szavazatai alapján a Gene Moskowitz-díjat is Szász János kapta.
    Bollók Csaba filmje, az Iszka utazása, Rohonyi Gábor Konyec című alkotása és Bogdán Árpád Boldog új élet című műve egyaránt három-három elismerésben részesült.
    Az Iszka utazása a legjobb szerzői filmnek járó díj mellett az Országos Diákzsűri fődíját, a Zöld Holló fődíjat is megkapta. Czakó Judit pedig részben az Iszka utazása című film vágói munkájáért vehette át az Arany olló-díjat.
    Rohonyi Gábor Konyec című filmje a legjobb műfaji filmnek járó elismerés mellett két, internetes közönségszavazatok alapján odaítélt különdíjat érdemelt ki.
    Boldog új élet című alkotásáért Bogdán Árpád vehette át a Simó Sándorról elnevezett elsőfilmes díjat. A film alkotóinak emellett a legjobb eredeti filmzenéért járó elismerést, valamint a produceri díjat ítélték oda.
    Mészáros Péter Kythera című műve két elismerést kapott. A film főszereplője, Kovács Kata a legjobb női alakítás díját vehette át. A film vágója, Czakó Judit -  aki az Iszka utazása című filmet is jegyezte - az Arany olló-díjat nyerte el.
    Szintén két díjjal jutalmazta a zsűri a Lassú tükör című film stábját. A produceri díj mellett a két rendező, Igor és Ivan Buharov munkáját elismerő oklevéllel díjazta a grémium.
    A szemlére nevezett tizenhét játékfilm közül nyolc alkotás nem kapott elismerést.
    Ezek között volt a Márai Sándor regényéből készült Az emigráns - Minden másképp van című film, amelyet Szalai Györgyi és Dárday István rendezett.
    Díj nélkül maradt az Emelet című alkotás is, amely Kertész Imre Detektívtörténet című műve nyomán készült.
    A Budakeszi srácok, a Férfiakt, a Lora, a Mansfeld, az S.O.S. Szerelem! és a Hasutasok című filmet sem tartotta elismerésre érdemesnek a zsűri.
 
A 38. MAGYAR FILMSZEMLE ZSŰRIJE
Játékfilmes zsűri
Ulrich Gregor filmtörténész (elnök)
Ellis Driessen filmforgalmazási szakember, fesztiválszervező
Mike Goodridge, a Screen International szerkesztője, filmkritikus
Enyedi Ildikó filmrendező
Muhi András producer
 
Dokumentumfilmes zsűri
Karátson Gábor író, festő (elnök)
Csillag Ádám filmrendező
Csukás Sándor operatőr
 
Kísérleti- és kisjátékfilmes zsűri
Tímár Péter filmrendező (elnök)
Gelencsér Gábor filmesztéta
Hartai László filmrendező
 
Tudományos- és ismeretterjesztő filmes zsűri
Réz András filmesztéta (elnök)
Mosonyi Szabolcs filmrendező
Rák József rendező, operatőr
 
Bollók Csaba és Rohonyi Gábor a legjobb játékfilmes díjakról

(MTI) - Az egész stáb sikerének nevezte Bollók Csaba és Rohonyi Gábor rendező, hogy alkotásával elnyerte a legjobb szerzői, illetve műfaji film díját a kedden véget ért 38. Magyar Filmszemlén.
    Bollók Csaba alkotása, az Iszka utazása a legjobb szerzői filmnek járó díjat kapta a lelki mélység realista és őszinte megközelítéséért, a meggyőző integritásért.
 
Az Iszka utazása című film stábja a 38. Magyar Filmszemle díjátadó ünnepségén, ahol a Bollók Csaba rendezte film nyerte el a legjobb szerzői film díját. Balra Schneider Márta, kulturális szakállamtitkár.
MTI Fotó: Földi Imre  
   A rendező 2005 őszén forgatta az Iszka utazását, amelyet csaknem négy évnyi előkészítő munka előzött meg. A film a Déli-Kárpátok bányavidékén élő utcagyerekkel, Varga Máriával való véletlen találkozásból született. A film kemény világot ábrázol, azt az utat követi nyomon, ahogy egy szegény családba született gyerek idő előtt felnőtté érik. Utcagyerek, árvaházi szökevény lesz, végül egy kikötővárosba vetődik, gyerekkereskedők hálójába kerül.
    Bollók Csaba az MTI-nek nyilatkozva kedden úgy fogalmazott: az elkészülést követően kiengedte a filmet a kezéből.
    "Ami a szemlén történik, és maga a díj az alkotás életéhez tartozik" - tette hozzá.
    Mint mondta, Szász Jánossal - aki a szemlén a legjobb rendezőnek járó díjat kapta - megbeszélték, hogy örülnek egymás sikerének.
    "A rendező az elismerést megosztja az egész stábbal, akinek a film sikerét köszönheti" - hangsúlyozta Bollók Csaba.
    Rohonyi Gábor első nagyjátékfilmjét a legjobb műfaji alkotásnak ítélte a szakmai zsűri, elismerve a film ötletességét, gazdag humorát.
    A Konyec - Az utolsó csekk a pohárban egy idős házaspár boldogságkereséséről szól. Amikor már a végrehajtók fenyegetik a külvárosi lakótelepen élő férfit és nőt, a férj bepattan Szélmadárnak becézett, Csajka típusú kocsijába, és kirabolja az első, útjába kerülő postafiókot. Az első rablást több másik is követi, és a pár bujkálni kénytelen. A főszerepben Keres Emil, Földi Teri, Schell Judit és Schmied Zoltán látható.
    Rohonyi Gábor kedden az MTI-nek azt mondta: álmában sem gondolta volna, hogy elnyeri a díjat, még nem jutott túl az első örömön.    
    "Ez a díj az egész stábnak jár. Külön drukkoltam, hogy Keres Emil és Földi Teri kapjon elismerést" - közölte a rendező, hozzátéve: eddig kizárólag ebben a filmben élt, a jövőről legfeljebb álmai vannak.
 
Szász János a legjobb rendezőnek járó díjról

Szász János 
 

(MTI) - Sokat jelentenek Szász János számára a 38. Magyar Filmszemlén elnyert díjak, de mint hangsúlyozta, a legfontosabb az, hogy elkészült az Ópium című film.
    A kedden lezárult filmes seregszemlén Szász János a legjobb rendezőnek járó díjat, valamint a külföldi kritikusok és újságírók szavazatai alapján odaítélt Gene Moskowitz-díjat is megkapta.
    Az Ópium - Egy elmebeteg nő naplója című film alkotói további két elismerést vihettek haza: Máthé Tibor a legjobb operatőrnek járó díjat; Sipos István, Manuel Laval és Matthias Schwab pedig a hangmérnöki munkáért az Arany mikrofon-díjat kapta meg.    
    "Nem a díjaktól vagyunk; attól létezünk, hogy filmeket csinálunk és ezek a filmek talán elmondanak a nézőknek történeteket. A díjak sokat jelentenek számomra, nagyon örülök nekik, de a legfontosabb az, hogy ezt a filmet megcsináltuk" - mondta Szász János az MTI-nek, megjegyezve, hogy "a díj nem marad meg, a film megmarad".
    Azzal kapcsolatban, hogy a Woyzeck (1993) és a Wittman fiúk (1997) után az Ópium is megkapta a külföldi kritikusok díját, úgy nyilatkozott: "nagyon szépen szárnyaltak ezek a filmek a fesztiválokon, ami nem a csinosságot jelenti, hanem azt, hogy más kultúrákba importáljuk a magunk kelet-európai kultúráját".
    Ennek fontos jelzésértéke van - hangsúlyozta Szász János.
    Az Ópium szereplőválasztásáról szólva kiemelte: a film személyiségekre épül, nem az a fontos, hogy izlandi-e, norvég, vagy magyar, hanem hogy ki az a személyiség, aki meg tud testesíteni egy figurát.
    "Ők voltak és nem mások, akik erre alkalmasak" - fogalmazott a filmrendező utalva a két főszerepet alakító külföldi színész, Ulrich Thomsen és Kirsti Stubo személyére.
    A Csáth Géza művei nyomán készült játékfilm 1913-ban játszódik Magyarországon, és egy válságban szenvedő író-orvos történetét dolgozza fel. Egy nap új beteget bíznak rá, aki saját naplója rabja, nem képes letenni a tollat. Az orvos féltékeny lesz a nőre.
    A kezdeti orvos-beteg viszony fokozatosan alakul át, egymásba szeretnek, kapcsolatuk szexuális tébollyá hatalmasodik. Az orvos az asszony testén keresztül akar kapcsolatba lépni a gonosszal, és visszaszerezni képességét az írásra.

 
 
A 38. Magyar Filmszemle Kisjáték- és kísérleti filmes zsűrijének döntése
 
- A 38. Magyar Filmszemle legjobb kisjátékfilmjének járó díjat Nemes Jeles László kapja  Türelem c. filmjéért, az érzékeny téma szokatlan feldolgozásáért.
 
- A kísérleti film kategória különdíját Nicolaus Myslicki: Álszent  c. filmje kapja a szöveg és kép formabontó használatáért, valamint egy szakrális téma szokatlan, újszerű feldolgozásáért.
 
- A zsűri rendezői különdíját a két testvér találkozásának és elválásának érzékeny bemutatásáért Nagy Dénes kapja az Együtt című filmért.
 
- A zsűri operatőri díját az Alterego c. film operatőre, Tóth Widamon Máté kapja a lakásbelsők tartózkodó, de a szereplők személyiségét is kisugárzó világításáért, a képek tartózkodó intimitásáért.
 
- Elismerő oklevelet kap Horváth Lili a Vakáció c. film atmoszférateremtő, a szereplők belső világát mély empátiával bemutató rendezéséért.
 
 
A 38. Magyar Filmszemle Dokumentumfilmes zsűrijének döntése
 
- Az év legjobb dokumentumfilmjének járó díjat Kincses Réka kapja a Balkán bajnok című filmért, az erdélyi sors egyetemes érvényű bemutatásáért, melyet a rendező családjának és politikus apjának életén keresztül mutat be.
 
- A rendezői díjat Kőszegi Edit kapja a Menekülés a szerelembe című filmért, az élet, halál, szerelem motívumának ábrázolásáért egy cigányasszony sorsán keresztül.
 
- Schiffer Pál - díjat Pigniczki Réka kapja a Hazatérés: Egy szabadságharcos története című munkáért, melyben egy 56-ban Amerikába menekült apa sorsát tárja fel dokumentumfilmes módszerrel lányai utazásain keresztül.
 
- Az esélyegyenlőségi díjat Zsigmond Dezső kapja az Élik az életüket című munkáért, melyben egy család leépülésének drámai képei és történetei a megállíthatatlannak látszó elnyomorodás világában.
 
- Az operatőri díjat Talán Csaba kapja az Elboronálva c. film fényképezéséért, a tanyavilágban élő emberek lassú elmúlásának érzékeny operatőri eszközökkel történő ábrázolásáért.
 
- A kiemelkedő művészi teljesítményért oklevelet kap: Forgács Péter a Miss Universe 1929 - Lisl Goldarbeiter - A szépség útja; Gulyás Gyula az Itt az idő; Szobolits Béla a Miért?! Egy tragikus szerelem története; Kékesi Attila A forradalom arca - Egy pesti lány nyomában című filmért.
 
 
A 38. Magyar Filmszemle Tudományos-Ismeretterjesztő filmes zsűrijének döntése
 
Forró ősz a hidegháborúban
 
- Az év legjobb tudományos-ismeretterjesztő filmjének járó díjat Kóthy Judit-Topits Judit: Forró ősz a hidegháborúban című alkotása kapja, elismerve ezzel az alapos és szakszerű kutatást, a pontos szerkesztést, a film objektivitását, s nem utolsó sorban azt a koncepciót, amely az 1956-os magyarországi forradalmat szélesebb történelmi kontextusban mutatja meg.
 
- A zsűri Dér András: A hét főbűn (Bűnök ezek?) című filmjének ítélte a legjobb rendezésért járó díjat, elismerve ezzel azt az eredeti rendezői koncepciót, amely az elvont gondolatokat a megszólalók személyén keresztül megélhetővé, személyessé tette.
 
- A legjobb témaválasztásért járó díjat a zsűri Tóth Zsolt Marcell: Budapesti vadon című filmjének ítélte, a rendkívül élő, friss témaválasztásért, és remek megfigyeléseivel képes rádöbbenteni nézőit új összefüggésekre.
 
 
Különdíjak
 
- A Magyar Rendezők Társasága, a HSD által alapított Stáb mestere-díjat - amelyet azok a kiváló film és televíziós munkatársak kaphatnak, kiknek munkája nélkülözhetetlen a filmek megvalósításához - Galsainé Einhorn Zsuzsa berendező és  Krasnyánszky Gyula pirotechnikus kapják.
 
- Az Országos Diákzsűri fődíját, a Zöld Holló fődíjat Bollók Csaba kapja az Iszka utazása című filmért, a minden képkockából sugárzó őszinteségéért, amely képes volt egy ilyen, csak ritkán belátható világot a közönség elé tárni.
 
- A Színház és Filmművészeti Egyetem Film-főtanszak hallgatói a 2006-os esztendő legjobb tanárának járó Nyakkendő-díjat Sellő Hajnalnak ítélték oda.
 
- A Magyar Filmplakát kiállítás és verseny szakmai díját Pálos György Sztornó című filmjének plakátja kapta, melynek tervezője: Behan Mária.
A Magyar Filmplakát kiállítás és verseny közönségdíját 2007-ben a helyszíni és az internetes szavazok alapján Goda Krisztina: Szabadság Szerelem  c. filmjének plakátja kapta, melynek tervezői: Kovács Gergely és Juhász Örsi.
A kiállítás szakmai partnere, a Multireklám ZRT. díját a szakmai zsűri által kiválasztott  Sztornó c. filmplakát készíttetői, a film producere, Czabán György és a forgalmazó Hungarotop igazgatója, Prukner Pál kapja.
 
- A Mozisok Országos Szövetségének díját a 2006-os naptári évben a legmagasabb nézőszámot elért magyar játékfilm, a Szabadság, szerelem kapja.
 
- Az Országos- Rádió és Televízió Testület külön nézettségi díjat ad át, amelyet a legmagasabb nézőszámot elért játékfilm, a Csak szex és más semmi alkotói kapják. A díj kiírása azokra a filmekre vonatkozik, amelyek 2005. október 1. és 2006. szeptember 30. között kerültek moziforgalmazásra, és az idei Filmszemlét megelőző esztendőben 12 teljes műsorhét állt a forgalmazás rendelkezésére.
 
- Az internetes közönségszavazatok alapján a legjobb nagyjátékfilmnek járó filmhu-díjatKonyec című filmjéért Rohonyi Gábor kapja.
 
- Az internetes közönségszavazatok alapján a Tv2 25 millió forintos különdíját a szavazók körében legnépszerűbb film, a Konyec kapja.
 
- A külföldi kritikusok és újságírók szavazatai alapján a Gene Moskowitz-díjat Szász János kapja az Ópium - Egy elmebeteg nő naplója című filmjéért.
 
A kultúra.hu kritikái a nagyjátékfilmekről
 
 
 
38. Magyar Filmszemle
Országos Diákzsűri
 
 
 
NAGYJÁTÉKFILM:
-    fődíj: Bollók Csaba:  Iszka utazása
Indoklás: A minden képkockájából sugárzó őszinteségéért, amely által az alkotó képes volt egy ilyen módon csak ritkán látható világot a közönség elé tárni.
-    különdíj: Herendi Gábor: Lora
Indoklás: A film forgatókönyvéért, kiváltképp a történet struktúrájáért.
 
ELSŐFILM:
-    fődíj: Bogdán Árpád: Boldog új élet
Indoklás: a film képi és zenei világának erős atmoszférateremtő képességéért.
-    különdíj: Rohonyi Gábor: Konyec - Az utolsó csekk a pohárban
Indoklás: Földi Teri és Keres Emil színészpáros kiemelkedő alakításáért.
 
DOKUMENTUMFILM:
-    fődíj: Pigniczky Réka: Hazatérés: Egy szabadságharcos története
Indoklás: A téma feldolgozásában, személyessége ellenére, kellőképpen objektív tudott maradni, az elsőfilmként érzékletesen és izgalmasan építkező alkotás.
-    különdíj: Muhi András Pires: Magyarfutball, a 91. perc
Indoklás: Bátor film, amely elrugaszkodott a klasszikus témáktól, aktuális kérdést boncolgat szakmai és filmes szempontból egyaránt felkészülten.  
 
KÍSÉRLETI ÉS KISJÁTÉKFILM:
-    fődíj: Nagy Dénes: Együtt
Indoklás: Egy bonyolult kapcsolatrendszer feszes keretek közötti érzékletes ábrázolásáért.
-    különdíj: Csáki László: A hangya és a tücsök
Indoklás: Az erősen stilizált filmtérben megvalósult kreatív történetépítkezésért. 
 
 
 
A Büntetető Mozidélutánnal közös filmzenei díj: Bogdán Árpád: Boldog új élet című film zenéjéért a Membran zenei formációnak.
 
Az Edupress oktatási portállal közös díj: A legígéretesebb fiatal tehetség: Schwechtje Mihály: Az alma
Indoklás: A rendező által megteremtett világ hitelességéért és a kiváló színészvezetésért.
 
 
 
ORSZÁGOS DIÁKZSŰRI SZEMLEÉRTÉKELŐ FÓRUMA
2007. FEBRUÁR 6. Palace Mammut
 
"Közepes színvonalú szemléről beszélhetünk. Nem volt egy olyan típusú origófilm sem az idei Szemlén, mint tavaly például a Taxidermia. Nem láttunk kiemelkedő alkotást." - Besze Flóra a dokumentumfilmes zsűri koordinátora ezekkel a szavakkal értékelte a mai napon záruló 38. Magyar Filmszemlét.
 
Az Országos Diákzsűri szekciókra lebontva értékelte a versenyben lévő alkotásokat. Besze Flóra dokus koordinátor szerint kevés olyan film volt a dokumentumfilmek között, ami eltért volna a hagyományos ábrázolásmódtól. A formai követelményeknek való megfelelés viszont nagyon erősen jelen volt minden munkában. Akadtak olyan portréfilmek, amelyekben a rendező nem az embert, hanem a témát találta meg, azonban ellenpéldaként említették Sós Ági Akartam volna mutatni című alkotását, ahol a rendező szinte együtt lélegzett a főhőssel.
Kovács Ágnes bírálta azokat az alkotókat, akik kihasználva a szereplők helyzetét a dokumentumfilmre nem jellemző hatásvadászatra törekedtek.
A versenyben lévő két elsőfilmes alkotás értékelésekor Turi Gábor elmondta, hogy ezek a filmek megállják a helyüket nagyjátékfilmek között. A zsűri tagok kitértek Bogdán Árpád Boldog új élet című alkotásának szuggesztív, megkomponált ábrázolására, ahol a képiség a zenével együtt erősítette a témát. A zsánerfilmek közé sorolható Konyec azonban olyan szituációkat mutat be, melyek nem találkoznak a hitelességgel, és a megjelenített mesevilág sem válik elfogadhatóvá a néző számára. A kritikák ellenére azonban mindkét film a jó alkotások közé tartozik.
A nagyjátékfilmes zsűri több kategóriába osztotta a filmeket. A színpadias, naplószerű filmek (Töredék, Az emigráns - Minden másképp van, Emelet) mellet vannak megélhető munkák, mint az Iszka utazása, a Kythera, és a Konyec. Vannak még kommersz, közönségfilmek, 56-os témájú alkotások, de Szőke András Hasutasok című munkája inkább a sajátos műfaj erősítésének egy darabjának számít a zsűri tagjai szerint.
Hertlik Balázs szerint a Lora című Herendi Gábor film létező és kritikus problémát vet fel és bátor politikai inkorrektség jellemzi, mert az elfogadást sehol nem segítő gesztus helyett közelebb hozza a nézőhöz a bemutatott a kérdéses helyzeteket.
Szász János Csáth adaptációját, az Ópium - Egy elmebeteg nő naplóját egy átörökített, démonikus folyamatként értékelték, melyet egyfajta elrajzoltság jellemez.
A kísérleti és kisjátékfilmes zsűri tagjai szerint nem volt túl erős a mezőny felhozatala. Legnagyobb problémaként a dramaturgiai és technikai eszközök hiányát említették. A filmeket azonban nem értékelték egyenként a filmek sokasága miatt.
 
2007. február 10-én délelőtt tíz és este hat között kedvezményes áron, 350 forintos áron megtekinthetők a díjazott filmek az Odeon Lloyd és a Cirko-Gejzír mozikban, ahol láthatóak lesznek a tavalyi fesztiválkedvencek, és a Duna Műhely alkotásai is. A Zöld Holló díjak átadására aznap este fél héttől kerül sor.