Javaslat a dokumentumfilmek nyilvánosságáért

Film

(MTI) - Az Országgyűlés felkéri a kormányt, hogy vizsgálja meg a személyiségi jogok hatályos jogi szabályozását, és tegyen javaslatot arra nézve, hogy a - történelmünk szempontjából is - kiemelkedően fontos dokumentumfilmek és történelmi dokumentumok nyilvánosságra hozatala ne legyen minden esetben kizárható személyiségi jogokra hivatkozással; azaz hogyan lehetne feloldani a személyiségi jogok (kép- és hangfelvétellel való rendelkezés) és a tájékozódáshoz, tájékoztatáshoz (igazság megismeréséhez való jog), valamint a művészeti szabadsághoz és a tudományos kutatás szabadságához való jog kollízióját" - kezdeményezi L. Simon László, Menczer Erzsébet és Karvalics Ottó.
   
A javaslat elfogadásával az Országgyűlés egyben felkérné a kormányt, hogy 2010. szeptember 30-ig terjessze be javaslatát.
   

mentaterasz_bunesbuntetlenseg_filmbemutato_biszkubela_d__tt20100616104.jpg
A Bűn és büntetlenség bemutatója a Menta Teraszon

Az előterjesztés indoklása kitér arra, hogy a közelmúltban a Bűn és büntetlenség című dokumentumfilmet a benne megszólított Biszku Béla tiltakozása miatt nyilvánosan csak a kulturális és sajtóbizottság e kérdéssel foglalkozó ülése után mutathatták be, Biszku Béla a személyiségi jogaira hivatkozva tagadhatta meg a bemutatást, arra hivatkozva, hogy már nem számít közszereplőnek.

   
Minthogy a film Biszku közszereplésének időszakáról szól, szükséges a jogi szabályozást úgy módosítani, hogy az ilyen, a történelmünk megismerése szempontjából is fontos dokumentumfilmeket ne lehessen a személyiségi jogokra hivatkozva a nyilvánosságtól elzárni, és e módon az alkotói szabadságot, valamint a múltunk, az igazság megismerésére irányuló jogunkat korlátozni - fogalmaznak az előterjesztők.