Joe Dante az Alba Regia Filmfesztivál díszvendége

Film

Ez alkalomból a szervezők retrospektív sorozattal tisztelegnek a rendező munkássága előtt, melynek keretében premier előtti DVD-vetítésen lesz látható az Üvöltés (The Howling, 1981) című filmje, valamint bemutatásra kerül az Űrrandevú (Explorers, 1985), a Szörnyecskék (Gremlins, 1984) és a Bolondos dallamok - újra bevetésen (Looney Tunes: Back in Action, 2003) című alkotás is.

Joe Dante legutolsó alkotása, a Hazatérés a Showtime kábelcsatorna megrendelésében készült A horror mesterei (Masters of Horror) sorozat egy epizódjaként, ám a neves direktorok (Carpenter, Romero, Miike Takeshi) közreműködésével készült széria egyes epizódjai különálló filmként is járják a világ fesztiváljait. Az alkotás magyarországi ősbemutatója a június 3-ai, szombat esti záróünnepségen lesz.

A Hazatérés története szerint a médiában fény derül rá, hogy az Egyesült Államok külföldön indított hadjáratában hősi halált halt katonák valójában "élőhalottak": koporsóikból kiszálló "élő" mementói ők egy félresikerült háborúnak. Megjelenésük befolyásolja az amerikai elnökválasztás végeredményét. A Dale Bailey díjnyertes novellájából készült film a ponyva-kultúra elemeit alkalmazva a zombie-műfajt ötvözi társadalmunk súlyos problémáival.

Joe Dante 1948-ban (más források szerint 1946-ban) született a New Jersey-béli Morristownban. A Philadelphia College of Art-ban tanult. Első "önálló" munkája, a The Movie Orgy, 420 perces kísérleti film: B-mozikhoz készült előzetesekből állította össze, amelyeket Roger Corman számára készített vágóként. Később a horror műfaj modernizálásával vívott ki magának művészi tekintélyt (Piranha, Az üvöltés). Steven Spielberg pártfogoltjaként rendezte a Szörnyecskéket, majd annak folytatását. A modern hadviselés kérdésével már foglalkozott paródia formájában (A második polgárháború, Chipkatonák). A 90-es években főleg a televízió számára kényszerült bedolgozni. 2003-as visszatérése, a Bolondos dallamok készítésébe beleavatkozott a stúdió, vitájuk következtében Dante - valótlanul - nehéz emberként híresült el a producerek körében. A Hazatérést olyan művének tartja, amely mögött "ki tudok állni, s ez ritka eset pályám e szakaszában". Megrögzött filmínyenc lévén (főleg a fantasy és horror műfaj szakértője) mozijai gyakran tükrözik az 50-es évek filmjeinek pimasz, hektikus, olykor bizarr stílusát. 1998-ban Locarnóban tiszteletbeli Leopárd-életműdíjban részesült.

A Filmfesztivállal kapcsolatos további hír, hogy a zsűrielnöki feladatot Andrew László operatőr fogja ellátni. Az már korábban eldőlt, hogy az ítészek közt részt vesz majd Elina Löwensohn színésznő, Ron Holloway filmkritikus, Kenyeres Bálint filmrendező és Cristi Puiu rendező.

Andrew László a televízióban kezdte filmes karrierjét, 1964-ben dolgozott először játékfilmben. A hatvanas évek végén olyan élvonalbeli rendezők foglalkoztatták, mint William Friedkin, Francis Ford Coppola, Arthur Hiller vagy Herbert Ross. 1978-ban Walter Hill A harcosok című filmjét fényképezte, amelyet követően együttműködésük még három kiváló filmet eredményezett.

1992-ben a fiatal Christian Bale főszereplésével készült Rikkancsok című filmmusical forgatása után búcsút mondott a filmgyártásnak. László az Amerikai Operatőrök Társasága (A.S.C.) és az Amerikai Filmakadémia (A.M.P.A.S.) tagja. Öt könyvet írt: két kötet a filmoperatőri munkáról szól, egy önéletrajzi mű és két regény szerzője. Legismertebb filmjei: Rambo (1982), Shogun (1980), A harcosok (1979), Túlvilági papa (1990), Star Trek 5 - a végső határ (1989).

A zsűri a versenyszekció legjobb filmjének 10.000 eurós fődíjat, valamint az Ezüst Országalmát ítéli oda.