Julian Schnabel eddig mindössze két filmet rendezett. '96-ban jelent meg Jean-Michel Basquiat-ról, a Graffiti királyáról szóló mozija, amit négy évre rá a Velencei Filmfesztiválon a Zsűri Nagydíjával elismert, Reinaldo Arenas kubai költő életéről készült Mielőtt leszáll az éj követett.
Az 54 éves direktor meg akarja filmesíteni Jean-Dominique Bauby önéletrajzát. Az Elle France szerkesztőjét 1995-ben, 43 évesen szélütés érte, teljesen megbénult, csupán bal szeme mozgatásával volt képes kommunikálni. A szerkesztőt Johnny Depp kelti életre, a The Diving Bell and the Butterfly bemutatja annak szélütése előtti életét, azt, hogy milyen volt egy használhatatlan test börtönében élni, és elképzelt utazásokat tenni olyan egzotikus helyekre, ahol Bauby sohasem járt.
A film forgatókönyvét az a Ronald Harwood jegyzi, aki legutóbb Roman Polanski Twist Olivér adaptációján dolgozott, valamint aki Szabó István Szembesítés és Csodálatos Júlia című filmjeinek szkriptjeit is írta.
Julian Schnabelről érdemes tudni, hogy mielőtt a filmek világába csöppent volna, már festőként igen nagy hírnévre tett szert. Első önálló festmény kiállítását 1979-ben rendezte a New York-i Mary Boone galériában. Azóta Schnabel festményei és szobrai bejárták az egész világot, és olyan magán- és közgyűjtemények tulajdonába kerültek, mint a New York-i Modern Művészetek múzeuma, a Whitney Museum of American Art, a Los Angeles-i Kortárs Művészetek Múzeuma, a Bilbaói Guggenheim Múzeum, a párizsi George Pompidou Központ, a londoni Tate Galéria, a tokiói Metropolitan múzeum, a washingtoni Nemzeti galéria, s munkái a New York-i Pace Wildenstein múzeumban is megtekinthetők.