Július elején kezdődik Szabó István új filmjének forgatása

Film

(MTI) - Szabó István tizennégy év után készít ismét magyar filmet, magyar pénzből, magyar szereplőkkel - mondta Rózsa János producer az alkotók közös hétfői sajtótájékoztatóján, a budapesti KOGART Házban. Mint hozzátette, a rendező alkotásai közül a legutóbb 1991-ben az Édes Emma, drága Böbe jött létre magyar pénzből.

A Rokonok című regényt Móricz Zsigmond 1927-ben írta; a műből 1954-ben Máriássy Félix már forgatott filmet.

Az új változat operatőre Koltai Lajos, akivel Szabó István 26 éve, a Bizalom forgatása óta dolgozik együtt, közös munkájuk a legjobb külföldi filmnek járó Oscar-díjjal kitüntetett Mephisto (1981) is.

Kopjáss Istvánt Csányi Sándor alakítja, a további szerepeket Tóth Ildikó, Eperjes Károly, Marozsán Erika, Kállai Ferenc, Molnár Piroska, Jirí Menzel, Andorai Péter, Oleg Tabakov játssza.

A felvételeket Budapesten rögzítik, a forgatás pénteken vagy jövő hétfőn indul és a tervek szerint nyolc hétig, augusztus végéig tart. A laboratóriumi munkákat szeretnék jövő januárban befejezni.

Szabó István elmondta, hogy a Rokonokat a regényirodalom egyik legértékesebb darabjának tartja, amely pontos képet ad a magyar társadalom kapcsolatrendszeréről, szinte rendszereken keresztül jellemzően, emellett a film nagy lehetőség karakterek megformálására, és Máriássy-tanítványok lévén ezzel is szeretnék az egykori rendező emlékét tovább ápolni.

Az alkotó, aki legutóbbi filmjéért, a Csodálatos Júliáért Európa Filmdíjat kapott, kiemelte, hogy a Rokonok forgatókönyvét egy Móra-dédunokával, Vészits Andreával közösen írta. Alkotótársa maximálisan szöveghűnek nevezte a forgatókönyvet, jelezve: csak annyit változtattak, amennyi a sűrítéshez szükséges volt.

Koltai Lajos azt mondta, a Rokonok "portrékból álló film lesz"; Szabó Istvánnal együtt az emberi arcot, annak rezdüléseit tartják a legfontosabbnak a mozgóképen.

Rózsa János az MTI-nek elmondta, hogy a film költségvetése körülbelül 370 millió forint, ebből a Magyar Mozgókép Közalapítványtól két különböző címen 150, illetve 120 millió forintot kaptak.

Hozzátette, hogy a közszolgálati televíziók "negligálták" a filmet, így partnerük egy kereskedelmi televízió, a tv2 lett. Közölte továbbá, hogy megkeresték a kulturális minisztert is, hogy ne kelljen külföldi támogatókat bevonniuk, ám a tárca részéről egy osztályvezető válaszul azt írta: készítsenek csak koprodukciót.