Kamera-díj Kisfaludy András dokumentumfilmjének

Film


azormansagsenkiese_byport.jpg
Az Ormánság senkié se

(MTI) - A Kamera-díjat a MADE 2000-ben alapította, azzal a céllal, hogy a hazai filmszemléken induló dokumentumfilmek közül a legjobbat jutalmazza. 2007 óta a díj hivatalos támogatója az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM). Ez egy meghívásos verseny, amelyre egyrészt a mindenkori filmszemlék dokumentumfilmes versenyébe került alkotások rendezői nevezhetnek, másrészt a MADE meghív olyan filmeket is, amelyek valamilyen okból az adott versenyből kimaradtak.

 
Az idei tizedik megmérettetésen 29 film közül választotta ki a szakmai grémium a díjakra legérdemesebbnek tartott alkotásokat. Az előzsűri tagja B. Révész László, Mihályfy László, Mohi Sándor, Petrovszki Zoltán és Vékás Péter volt, a főzsűri Sára Sándor elnökletével, valamint az OKM részéről Reichenberger János filmügyi szakreferenssel kiegészülve hozta meg döntését.
 
Dénes Gábor, az est házigazdája a díj 10 éves történetéről szóló beszédében kiemelte: hogy ez a díj attól értékes, hogy olyan szakemberek adományozzák, akik szinte valamennyien elismert művészek, Kossuth-díjasok, érdemes művészek, Balázs Béla-díjasok.
 
Mihályfy László zsűritag szerint az idei versenyfilmek érzékenyen tükrözik jelenünket, a társadalom többsége számára kíméletlen részvétlenséggel átalakuló gazdasági helyzetünket és zavart morális állapotainkat. Ugyanakkor - tette hozzá - igazi emberi és kulturális értékeket is felmutatnak.
 
A Kamera-díjat elnyert Kisfaludy András Az Ormánság senkié se című dokumentumfilmjéért az OKM által felajánlott 400 ezer forintos pénzjutalmat kapta. A díj egy bronz szobor, amely Haraszty István (Édeske) képzőművész alkotása.
 
Kisfaludy András szociográfiája a térség rendszerváltást követő társadalmi, gazdasági és kulturális lepusztulását követi nyomon, különböző ormánsági emberek sorsán keresztül. A film az idei 40. Magyar Filmszemlén az Országos Diákzsűri dokumentumfilmes fődíját kapta.
 
A Kamera-díj mellett egy különdíjat is átadtak az ünnepségen, amely a nyertes rendező következő filmjének teljes utómunka kapacitását jelenti a MADE Stúdiójában, értéke 300 ezer forint. Ezt Litauszki János nyerte a Nővérek várólistán című alkotásával; a film a kórházprivatizáció következményeinek emberi drámáit mutatja be a kazincbarcikai kórházban.