Keleten a helyzet: közép- és kelet-európai videóművészet 1989-2009

Film


keletenahelyzet_06_by_est_hu.jpg
 Keleten a helyzet

A keleten a helyzet című kiállítás tematikus válogatás a Transitland. Közép- és kelet-európai videóművészet 1989?2009 című digitális antológia anyagából, mely 31 ország művészeinek összesen 100 videóművészeti alkotását foglalja magában. A kiállításon ezek közül a következő alkotók művei láthatók: Gordana Andjelic-Galic, Apsolutno, Azorro, Yael Bartana, Pavel Braila, Egon Bunne, Chto Delat, Kaspars Goba, Hámos Gusztáv, Ana Husman, Kai Kaljo, Sejla Kameric, KissPál Szabolcs, Damir Niksic, Adrian Paci, Radek Community + Dmitrij Gutov, Józef Robakowski, Anri Sala, Sólyom András, Milica Tomic és Artur Zmijewski. 

A kiállítás a hajdani szovjet blokk területén zajló összetett folyamatok egyénre és különféle társadalmi csoportokra gyakorolt hatásait a társadalompszichológia szemszögéből mutatja be; a nyolcvanas évek vége óta zajló átmenet emberi dimenzióit helyezi előtérbe. A berlini fal leomlása óta eltelt időszakot a térségben mindenütt radikális politikai, gazdasági és társadalmi változások jellemzik. Ám az átalakulás kezdete, sebessége, mértéke és forgatókönyvei országról országra eltérőek. Ennek megfelelően az átmenet kihívásaira adott egyéni, csoportos és társadalmi válaszok is sokfélék. A kiállítás kiindulópontját a különböző társadalmi csoportok viszonyai és ezek dinamikái jelentik. 

Ezeknek a folyamatoknak a dokumentálására és elemzésére kitűnő eszköznek bizonyult a videózás, amely ekkor kezdett erőre kapni és egyre szélesebb körben elterjedni a régióban. Ezt az egybeesést aknázza ki a kiállítás, amikor e médiumon keresztül mutatja be a térség közelmúltját meghatározó jelenségeket.

A kiállításon szereplő erősen társadalomkritikus alkotások ezt a konfliktusokkal terhelt régiót és időszakot dokumentálják, elemzik és kontextualizálják. Végleges válaszok helyett olyan kérdéseket feszegetnek, melyeket a régió országai a nyilvános közbeszédben többnyire megkerültek vagy szőnyeg alá söpörtek. Hogyan viszonyulunk történelmi múltunkhoz? Milyen következményekkel járnak a nemzeti identitás és a nemzeti sztereotípiák változásai? Hogyan folytathatók az egyéni életutak a társadalmi átrendeződések közepette? Milyen csoportközi viszonyok, konfliktusok játszottak meghatározó szerepet az elmúlt húsz évben? ? a művészek számos egyéni nézőpontot közvetítenek, melyek egyedi színezetet adnak a rendszerváltásról és az átalakulás időszakáról szóló esztétikai és kritikai diskurzusnak. 

Keleten a helyzet - Ludwig Múzeum, március 7-ig