Nagy-Britannia egyik legelkötelezettebb baloldali rendezőjének, Ken Loach-nak a legújabb filmje (A szél megcsapta Barneyt) a múlt századelő ír függetlenségi háborújának idején játszódik. A 69 éves rendező elmondása szerint mozija egyben kritikai is az USA iraki inváziója ellen. "Talán ha a múltról lerántjuk a hazugság leplét, és az igazat mondjuk, akkor a jelenről is valósat tudunk állítani" - nyilatkozta a díjátadón a rendező. A zsűri elnöke, Wong Kar-Wai elmondta, hogy a díjak odaítélésénél döntő szempont volt, hogy olyan filmeket tüntessenek ki, amelyek "visszatükrözik" a részvétet, a reményt, az egymáshoz való tartozás érzését és a szolidaritást".
A veterán direktort egyébként már hétszer jelölték az Arany Pálmára, de egészen idáig egyszer sem sikerült hazavinni a rangos elismerést.
A zsűri Nagydíját a francia Bruno Dumont Flandres című háborús filmje kapta. A mexikói Alejandro González Inárritu lett a legjobb rendező Bábel című alkotásával. A legjobb női alakítás díját a zsűri Pedro Almodóvar Volver (Visszatérés) című filmje hat női főszereplőjének - Penélope Cruznak, Carmen Maurának, Lola Duenasnak, Blanca Portillónak, Yohana Cobónak és Chus Lampreavénak - együttesen ítélte oda. A legjobb férfialakítás díját pedig az algériai származású francia Rachid Bouchareb Indigenes (Bennszülöttek) című filmjének valamennyi férfi főszereplői vehették át.
A film öt főszereplője közül négyen észak-afrikai származású francia sztárok: Jamel Debbouze, Samy Nacéri, Roschdy Zem és Sami Bouajila.
A legjobb forgatókönyvnek járó díjat a spanyol Pedro Almodóvar rendező vehette át, saját rendezésű Volver című filmjének történetéért.
A zsűri tagjai Tim Roth, Samuel L. Jackson, Monica Bellucci, Helena Bonham-Carter és Zhang Ziyi színészek, illetve Patrice Leconte, Lucrecia Martel és Elia Suleiman rendezők voltak.