Kevin Macdonald háborúba vezeti Bobby Fischert

Film

Bobby Fischer 

Hatvannégy éves korában január 17-én Izlandon elhunyt Bobby Fischer  volt világbajnok sakkozó. Zsenialitása már egészen korán kiderült, tizenévesen az egész világot elkápráztatta tudásával. Minden idők egyik legkitűnőbb és legellentmondásosabb sakkozója legnagyobb sikerét 1972-ben, Izlandon érte el, amikor a szovjet Borisz Szpasszkijt 7-3-ra legyőzve a sportág legfiatalabb világbajnoka is lett. Három évvel később, 1975-ben nem volt hajlandó megvédeni címét, mivel a Nemzetközi Sakkszövetség, a FIDE nem fogadta el feltételeit. Ettől kezdve állandóan harcban állt a sportág hivatalos szerveivel.

Húsz évvel később visszatért, s kihívta Szpasszkijt, mérkőzésüket pedig a "XX. század bosszúmeccseként" emlegették. A játszmára Belgrádban került sor, annak ellenére, hogy az ENSZ-embargó értelmében a sporteseményeket is betiltották az egykori Jugoszlávia területén. Fischer az 1992-es mérkőzés előtt nyilvánosan leköpte azt a telexet, amelyben tudatták vele, hogy amerikai állampolgár nem léphet be az országba. A meccs után elfogatóparancsot adtak ki ellene. Fischer egy ideig hazánkban is élt, majd 2005-ben Izlandra költözött, ahol állampolgárságot is kapott.

Erről az ellentmondásos karrierről forgat (Bobby Fischer Goes to War) a State of Play után Kevin Macdonald, akit azért továbbra is izgat egyik kedvenc gyermekkori olvasmányának, a The Eagle of the Ninth-nak a filmre vitele. Rosemary Sutcliff 1954-ben megjelent regénye a II. századba vezeti az olvasókat: egy fiatal római katonát és kelta szolgáját állítja központba, akik útnak indulnak, hogy kiderítsék, mi történt azzal a légióval, amelyet a római édesapja vezetett. Sutcliff leghíresebb könyvéből egyébként egy hat részes, egyenként harminc perces tévéfilmsorozat is készült 1977-ben. Macdonald Macdonald tavaly nyáron azt nyilatkozta, hogy merész filmet tervez, afféle John Fordos Üldözők és Mel Gibsonos Apocalypto keveréket.