Kilenc szekcióban 65 film a Titanicon

Film

(MTI) - Vízer Balázs a sajtótájékoztatón elmondta: az április 13-ig tartó filmes seregszemlén a két új szekció, a Mexikói mozaik és a Japán-tenger mellett A zene mindenkié, A francia zátonyok, az Amerika felfedezése, A bűn mélysége, A világkörüli út, A tajtékos napok, valamint A filmdokk című tematikus blokkban vetítik a világ kortárs filmtermésének legaktuálisabb művész-, kultusz-, botrány- és dokumentumfilmjeit.

Horváth György fesztiváligazgató hangsúlyozta: a Titanic azt mutatja, van igény a nemzetközi filmfesztiválra Magyarországon. 
    
Pedro Gonzalez Rubio, Mexikó budapesti nagykövete megtiszteltetésnek nevezte, hogy a mustrán négy frissen készült mexikói alkotást is vetítenek, közülük egy, a Felégetett hidak indul a 10 ezer euró (2 millió 500 ezer forint) értékű Hullámtörők-díjért. Megemlítette azt is, hogy az elmúlt tíz évben a mexikói film "felébredt álmos, langyos állapotából, csatlakozott a világ filmgyártásához".
    
Waketa Munehiro, a Japán Alapítvány budapesti irodájának igazgatója kifejtette, hogy a japán filmipar az elmúlt években nagy fejlődésnek indult. A japán nagyvárosokban egyre több többtermes mozi épül, a televíziós csatornák támogatják a produkciók létrejöttét. Ugyanakkor hozzátette: nem művészi igényű munkákat alkotnak, hanem sokkal inkább a szórakoztatás kerül előtérbe.
    
Simeon Mirzayntz, a Francia Intézet audiovizuális osztályának igazgatója szerint a Titanic Nemzetközi Filmfesztiválon olyan francia filmeket láthatnak az érdeklődők, amelyeket nem nagyon vetítenek a magyar mozikban. A programban szereplő, a francia filmművészet sokszínűségét ábrázoló mozgóképek az "arany középút" filmjei, azaz nem nagy produkciók, de nem is kis költségvetésű munkák - mondta.
   
A Hullámtörők-díjért nyolc alkotás száll versenybe: Jeff Nichols amerikai rendező Fegyverek és emberek című filmje, a japán Hitoshi Yazaki Szamócás süti című munkája, az orosz Aszlan Galazov Megjöttek a fecskék című produkciója, az izlandi Baltasar Kormakur rendezése, a Vérvonal, a francia Serge Bozon La France című műve, a svéd Tomas Alfredson Engedj be! című filmje, a dán Ole Bornedal munkája, a Csak egy szerelmesfilm, valamint Francisco Franco Felégetett hidak című mozgóképe.
       
A seregszemle 11 napja alatt Budapest közönsége a film készítőivel is találkozhat, itt lesz többek között Jeff Nichols, Aszlan Galazov, Serge Bozon, Tomas Alfredson, valamint Francisco Franco, de a magyar fővárosba látogat a Vietnamból érkező Aranysárkány-díjas Ngo Quang Hai is, illetve a cannes-i Arany Pálmáért háromszor versenybe szálló francia Olivier Assayas, aki Bording Gate című munkáját mutatja be a mustrán.
    
A Titanic fővédnöke Hiller István oktatási és kulturális miniszter, és Demszky Gábor, Budapest főpolgármestere. A filmes ünnepet a Nemzeti Kulturális Alap és a Magyar Mozgókép Közalapítvány is támogatja. A rendezvénynek az Uránia Nemzeti Filmszínház, a Toldi mozi, a Vörösmarty mozi és az Örökmozgó Filmmúzeum ad otthont.