Kínai film nyerte az Arany Medvét a berlini filmfesztiválon

Film


junank_epa20070218017.jpg
VANG Csüan-an (Quanan Wang) kínai rendező megcsókolja JÜ Nan (Yu Nan) színésznőt, miután átvette a legjobb filmnek járó Aranymedve-díjat az 57. Berlinale Filmfesztivál díjátadó gáláján 2007. február 17-én. Vang a Tuya te hun si (Tuja házassága) című filmjéért kapta az elismerést. (MTI/EPA/WOLFGANG KUMM)

(MTI) -  Minden előzetes várakozásra rácáfolva, kínai film, a  Vang Csüan-an (Wang Quan-an) által rendezett Tuya's Marriage (Tuja házassága) című film kapta az 57. berlini filmfesztivál, a Berlinale fődíját, az Arany Medvét szombaton este.
    A film főszereplője Jü Nan (Yu Nan) egy önállóságra törekvő, rendkívül nehéz sorsú nőt alakít, aki a kínai gazdaság terjeszkedésének ellenállva a városba költözés helyett továbbra is Belső-Mongólia sivár vidékén kíván élni súlyosan beteg férjével és két gyermekével. Az 1965-ben született rendezőnek ez volt a negyedik játékfilmje, korábban már két alkotásával szerepelt a Berlinale különböző szekcióiban.
    A díjat Dieter Kosslick, a Berlinale igazgatója és Paul Schrader, a nemzetközi zsűri amerikai elnöke együttesen adta át az esti gálán a berlini filmpalotában.
    A héttagú nemzetközi zsűri a legjobb rendezőnek járó Ezüst Medvét az Egyesült Államokban született, de Izraelben élő Joseph Cedarnak ítélte a Beaufort című filmjéért. A libanoni-izraeli határon játszódó film a Beaufort támaszponton szolgálatot teljesítő izraeli katonákról szól, akik miután 2000-ben elhagyják a támaszpontot, végignézik, hogy néhány órával később miként robbantják fel azt a libanoni erők.
    A legjobb férfi főszereplőnek járó Ezüst Medvét az argentin Julio Chávez az El Otro (A másik) főszereplője kapta, míg a legjobb női alakításért járó Ezüst Medve díjazottja a Yella című német film főszereplője, Nina Hoss lett.
    Kiemelkedő művészi teljesítményéért a zsűri Ezüst Medvével díjazta az amerikai Robert De Niro által rendezett The Good Shepherd című film szereplőgárdáját. Az amerikai Központi hírszerző Ügynökség (CIA) kezdeti éveit bemutató, páratlanul izgalmas film főbb szerepeiben a Berlinale közönsége Matt Damont, Angelina Jolie-t, Alec Baldwint  és a német Martina Gedecket láthatta.
    A nemzetközi zsűri különdíjban - szintén Ezüst Medvében - részesítette az argentin-német-francia koprodukcióban készült El Otro című filmet, amelyet az argentin Ariel Rotter rendezett. A film egy középkorú férfi történetét mutatja be, aki egy szokványos üzleti úton, útitársának halála után annak személyazonosságát felvéve, hátat fordít korábbi életének. A 34 éves rendező filmjében a főhős utazása egy sajátos utazássá válik egy új és szabad életbe.

ÖTEZER FILM JELENTKEZETT
Az idei fesztivál minden korábbinál gazdagabb programmal és világhírű sztárok "tömegével" várta a filmszerető közönséget. A Berlinale rangját jelezte, hogy összesen 4921 film jelentkezett a részvételre, s a zsűri ezek közöl választotta ki azt a csaknem 400-at, amely a szombaton este véget ért rendezvényen bemutatásra került, mégpedig 52 országból, köztük Magyarországról is. A fesztivál fődíjáért az Arany Medvéért huszonhárom film vetélkedett, közülük mindössze kettő volt német nyelvű.

    A legjobb filmzenéért járó Ezüst Medvét a Hallam Foe című brit film kapta. A díjat a rendező, David Mackenzie vette át. A film főszerepét a magyar nézők számára a Billy Elliotból ismert Jamie Bell alakítja.
    A nemzetközi zsűri életművéért korábban tiszteletbeli Arany Medve Díjjal tüntette ki az amerikai Arthur Pennt, a Bonnie és Clyde, a Kis nagy ember és számos más kiváló alkotás rendezőjét.
    Életművéért ugyancsak a fesztivál egyik legrangosabb elismerésében részesült néhány nappal ezelőtt Mészáros Márta. A magyar Kossuth-díjas filmrendező a Berlinale Kamera-díjában részesült. Mészáros Márta egyébként 1975-ben az egykori keleti blokk művészei közül az első volt, aki Berlinben - az Örökbefogadás című filmjéért - fődíjat, azaz Arany Medvét kapott.
       Bogdán Árpád Boldog Új Élet című filmje - amely a  38. Magyar Filmszemlén elnyerte a legjobb elsőfilmes díját - elismerő oklevelet kapott a berlini fesztiválon. A 31 éves rendező önéletrajzi elemekkel átszőtt első mozifilmje egy intézetben felnőtt roma fiú története napjaink egy névtelen városában játszódik, névtelen szereplőkkel. A film főszereplője Orsós Lajos amatőr színész.
    Az úgynevezett Shooting Stars programban Nagy Péter, Herendi Gábor Lora című filmjének férfi főszereplője részesült kitüntetésben.
    Az immár 57-ik berlini filmfesztiválon egyébként felettébb sokszínű volt a magyar jelenlét. A különböző programokban öt magyar rövidfilm és egy játékfilm volt látható. A fesztivál versenyprogramjában szerepelt Szilágyi Varga Zoltán Jegyzőkönyv - Mansfeld Péter emlékére című animációs filmetűdje.
    Ugyancsak a Panoráma szekcióban került bemutatásra Esztergályos Károly Férfiakt című alkotása.
    2006 legsikeresebb magyar mozifilmje, a Goda Krisztina által rendezett Szabadság, Szerelem a Berlinale Special válogatásba kapott meghívást.
    Végül a Berlinalén tartották a magyar Filmszemle legjobb játékfilmjének díjával kitüntetett Bollók Csaba Iszka utazása című alkotásának nemzetközi premierjét is. A Kárpátok bányavidékein, viszontagságos körülmények között élő gyerekek, köztük a címszereplő Iszka mindennapjait bemutató film a Berlinale Generation elnevezésű versenyprogramjában nagy elismerést aratott.

 
Elismerő oklevelet kapott Bogdán Árpád filmrendező Berlinben

Bogdán Árpád Boldog Új Élet című filmje elismerő oklevelet kapott az 57. Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon - közölte a Magyar Filmunió szombaton az MTI-vel.
    A közlemény szerint az oklevelet Wieland Speck, a "Panorama" program igazgatója adta át Bogdán Árpádnak Berlinben szombaton.
    Bogdán Árpád a 38. Magyar Filmszemlén elnyerte a legjobb elsőfilmes díját, majd a nemzetközi közönségnek a Berlinale-n mutatkozhatott be.
    A 31 éves rendező két rövidfilm után a Laokoon Filmben készítette el önéletrajzi elemekkel átszőtt első mozifilmjét, amelynek forgatókönyvírója és rendezője is egyben.
    Az intézetben felnőtt roma fiú története napjaink egy névtelen városában játszódik, névtelen szereplőkkel. A film főszereplője Orsós Lajos amatőr színész. A film producere Sipos Gábor és Rajna Gábor, akik a Filmszemlén a produceri díjat kapták meg.

mti

 
 
 
Vegyes vélemények a berlini filmfesztiválról
 

banderask_epa20070216140.jpg
Antonio BANDERAS spanyol színész-rendező kezében a Nemzetközi Filmkritikusok Szövetsége, a FIPRESCI elismerésével, amelyet a Summer Rain című filmjéért vett át az 57. Berlini Filmfesztiválon 2007. február 16-án. (MTI/EPA/Sören Stache)
Meglepte a kritikusokat a nemzetközi zsűri döntése, amellyel minden előzetes várakozásra rácáfolva, kínai filmnek, a Vang Csüan-an (Wang Quan-an) által rendezett Tuya's Marriage (Tuja házassága) című filmnek ítélte az 57-ik berlini filmfesztivál fődíját, az Arany Medvét.
    Vasárnapi szakértői vélemények szerint a Paul Schrader amerikai rendező által vezetett héttagú zsűri nem elsősorban művészi, hanem politikai döntést hozott. Vagy legalábbis - mint más kritikusok vélekedtek - művészi és politikai szempontokat egyformán mérlegelve kapta a film az Arany Medvét.
    A berlini filmpalotában - röviddel a végeredmény megszületése előtt - szinte mindenki - az amerikai Robert De Niro által rendezett The Good Shepherd című filmet tippelte befutónak. Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) kezdeti éveit bemutató alkotás rendkívül jó fogadtatásra talált, ráadásul a közönség a főbb szerepekben olyan világsztárokat láthatott, mint Matt Damon, Angelina Jolie, Alec Baldwin és a német Martina Gedeck. Nem véletlenül nyert Robert De Niro filmje végül Ezüst Medvét a legjobb művészi teljesítményért, bár egyes vélekedések szerint ez csupán egyfajta fájdalomdíj volt.
    Hasonlóan a legnagyobb esélyesek között tartották nyilván mindvégig a belga Sam Garbarsky által rendezett, egy kényszerprostituáltról szóló Irina Palm című filmet, amelynek főszerepét a brit Marianne Faithfull játszotta. Egyébként a filmben szerepelt Gryllus Dorka is, aki korábban már egy Berlinalén a legjobb fiatal színészeknek járó, úgynevezett Shooting Stars díjat kapott.
    De említettek még más filmeket is az Arany Medve várományosai között, a későbbi nyertes alkotás, a Tuya's Marriage potenciális esélyesként azonban szinte egyetlen egyszer sem hangzott el.
    Mindez azonban - amint arra a vasárnapi kritikák is rámutattak - semmit nem von le a Vang Csüan-an (Wang Quan-an) által rendezett, valóban megrázó film - és a feltörekvő kínai filmgyártás - értékéből. Mint ahogy a kritikusok arra is rámutattak, hogy a film főszereplője Jü Nan (Yu Nan) alakításáért akár még a legjobb női színésznek járó Ezüst Medvét is elnyerhette volna.
    Általános vélekedés szerint a Berlinale "döntőbizottsága" a nemzetközi filmvilág szolidaritását kívánta kifejezni a kínai filmgyártókkal, akik hazájukban a még mindig rendkívül erős cenzúra miatt nincsenek könnyű helyzetben. A cenzúra szigorúságára utalt egyébként az is, hogy egy másik benevezett kínai versenyfilmet a honi hatóságok nem is engedtek el a Berlinaléra.
    Nem sok sikert arattak a házigazdák. A versenyprogramban mindössze két német film indult. Némi öröm az ürömben számukra ugyanakkor, hogy a legjobb női alakításért járó Ezüst Medve díjazottja a Yella című német film főszereplője, a rendkívül tehetséges Nina Hoss lett.
    Az idei Berlinale amúgy rendkívül reprezentatív volt, számos filmet és számos filmsztárt vonultatva fel. Rangját jelezte, hogy összesen 4921 film jelentkezett a részvételre, s a zsűri ezek közöl választotta ki azt a csaknem 400-at, amely a szombaton este véget ért rendezvényen bemutatásra került, mégpedig 52 országból, köztük Magyarországról is. 
   Mindennek ellenére a kritikusok úgy vélekedtek, hogy az 57-ik Berlinale mindent összevéve középszerű volt. Egyes vélemények szerint túlsúlyban voltak az unalmas, nehezen érthető, melankolikus filmek. A fesztivál tíz napján mégis összesen 430 ezer mozilátogatót számoltak össze, 30 ezerrel többet, mint egy évvel ezelőtt.