Kincses magyar filmtár

Film

 (MTI) - "Juhász István könyve az első olyan kultúrtörténeti összefoglalás, amely a két világháború közti időszak filmtörténetével foglalkozik, lajstromba véve mind a háromszázhatvan alkotást" - tájékoztatta a kiadó az MTI-t. A 232 oldalas kiadvány nem időrendben, fejlődési szakaszokra bontva taglalja a műveket, hanem a csaknem másfél évtized kereken 360 játékfilmet számláló terméséből kiemeli a 111 színműből, vagy színházi produkcióból készült darabot.
  A fennmaradó 249 műből megkülönbözteti a 73 klasszikus vagy modern, magyar és külhoni regény adaptációját, valamint a 176 eredeti szcenáriumból forgatott mozgóképet, ezáltal lehetőséget teremt szélesebb összefüggések feltárására. A kötet kitér még a korszak író-, rendező- és színészóriásainak bemutatására. Juhász István író, dramaturg foglalkozik a kor uralkodó szórakoztató műfajaival, a társalgási vígjátéktól a komédián át a cselbohózatig, rávilágítva arra, hogy annak idején miért a mulattató mozi volt a legfontosabb műfaj. Külön taglalja a könyv a kor háborús játék- és dokumentumfilmjeit, valamint a mostanáig dobozokban rejtőző repülős és kémtörténeteket, az elveszett mozidarabokat.
  Juhász István 1970-ben a debreceni egyetemen szerzett magyar szakos diplomát, majd elvégezte a Színház- és Filmművészeti Főiskola dramaturg szakát. 1979 és 1985 között a Budapesti Gyermekszínház dramaturgja volt. Forgatókönyvíróként kezdte érdekelni a magyar hangosfilm 1931 és 1944 közötti "aranyideje". Így született meg a Színház a moziban című, 2002-ban kiadott tanulmánygyűjtemény, majd annak folytatásaként a Kincses magyar filmtár.