Kiosztották díjaikat a filmkritikusok

Film

 
(MTI) - Báron György, a MÚOSZ Film- és Tévékritikusi Szakosztályának elnöke elmondta: rendhagyó az idei díjátadó, hiszen a filmkritikusok eddig mindig a Magyar Filmszemle előestéjén adták át a díjaikat. "Most elmarad a szokásos januári-februári filmes nagyhét, de mi úgy döntöttünk, hogy az elmúlt évben született annyi értékes teljesítmény, hogy az idén is a tervezett napon osztjuk ki díjainkat" - fogalmazott a filmkritikus, majd felolvasta MÚOSZ Film- és Tévékritikus Szakosztálya, valamint a Magyar Filmművész Szövetség Filmkritikus Szakosztálya által hétfőn közzétett nyilatkozatot.
    
Ebben többek között az szerepel, hogy tavaly nyár óta nem indulnak be új produkciók, sem játék-, sem dokumentum-, sem animációs filmek, a már megkezdett munkálatok leálltak, a kész művek, köztük világfesztiválokon sikeres darabok nem jutnak el a mozikba. "Lehetetlen helyzetbe kerültek az artmozik, a filmklubok, az igényes filmlapok, a filmkönyvkiadás, a mozgóképoktatás. Támogatás híján nem csak a magyar filmipar indult sorvadásnak, hanem a teljes nemzeti mozgóképkultúra. Ez oda vezethet, hogy a néző, elsősorban a fiatal nemzedék még inkább kiszolgáltatottjává válik a mozijainkat elöntő kommerszek áradatának" - olvasta fel Báron György.
    

kovacsgabor_angeluszivan_szocsgeza_magyarfilmkritikusokdija2011_dvett20110131042.jpg
Szőcs Géza a rendező távollétében Kovács Gábor (b) és Angelusz Iván (k) producereknek adja át a fődíjat
 
A díjátadón megjelent Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (NEFMI) kultúráért felelős államtitkára, aki a B. Nagy László-díjat adta át a Bibliothéque Pascal két producerének, Angelusz Ivánnak és a Kovács Gábornak. (A film rendezője, Hajdu Szabolcs jelenleg Las Vegasban forgat.) Az államtitkár szintén felolvasta a MUOSZ szakosztályainak nyilatkozatát, majd arról beszélt, hogy az államtitkárság örömmel vesz részt a díjátadón.
    
"Noha az előző kormányzatok teljesen lehetetlen helyzetbe hozták az országot általában, a kulturális intézményrendszert különösen, mégis meggyőződésünk, hogy füstölgő romok alól előhívjuk az életet" - fogalmazott Szőcs Géza, aki szerint annyi történt csupán, hogy a magyar filmművészet rendszerváltás utáni történetében egy cezúra keletkezik. Úgy vélte, az utókor a magyar film 1990 utáni történetét két szakaszra fogja osztani: 2011-ig és 2011-től. Az államtitkár leszögezte: lesz magyar film 2011 után is, igaz, más finanszírozás és elvek alapján. Szőcs Géza méltatta Hajdu Szabolcs filmjét, és további filmek készítésére bíztatta az alkotót.
 

meszarosmarta_dvett20110131041.jpg
Mészáros Márta

Az idei életműdíjat Mészáros Márta kapta. "Sokat kaptam a fejemre a kritikusoktól az elmúlt ötven évben, most mégis különösen örülök, mert egy viharos évben kapom az életműdíjat" - mondta a filmrendező, utalva a magyar filmgyártás megszűnéséről szóló hírekre. A Kossuth-díjas alkotó szerint sértő, hogy a filmszakmát kihagyták a filmszakma jövőjét érintő tárgyalásokból. "Soha senki nem mondta nekünk, hogy a magyar film megszűnik. Erre egyszer csak fogta magát és megszűnt" - fogalmazott a rendező. Téves gondolkozásra utal a filmet cezúrákkal ellátni, hiszen a mai fiatal tehetségek is az idősebb rendezők szárnyai alól bújtak ki.
    

Mivel a tavalyi filmes felhozatal értékelésére felkért Schubert Gusztáv, a Filmvilág főszerkesztője nem jelent meg az eseményen, Báron György beszélt az alkotásokról. A filmkritikus szerint a mezőny szinte minden kategóriában nagyon erős volt. "A nagyjátékfilmek esetében érezhető a gyengülés, igazán szoros verseny a dokumentum- és kisjátékfilmek mezőnyében volt. Annak azonban nagyon örültünk, hogy két fiatal rendezőnek adhattuk a fődíjakat" - nyilatkozta a filmkritikus.
    
A legjobb női főszerep díját Török-Illyés Orsolya vehette át a Bibliothéque Pascalban nyújtott alakításáért, a legjobb férfi főszereplőnek Nagy Zsoltot találták a kritikusok a Kolorádó Kidért, valamint A Nibelung-lakóparkért. Szintén a Kolorádó Kid és A Nibelung-lakópark című filmben nyújtott alakításáért vehette át a legjobb női epizódalakítás díját Sárosdi Lilla, míg a legjobb férfi epizódalakításért járó elismerést Szervét Tibor kapta az Apacsok című filmben nyújtott teljesítményéért.
    
A kritikusok a legjobb dokumentumfilmnek Sós Ágnes Láthatatlan húrok című filmjét találták, a legjobb kisjátékfilmnek járó elismerést Szimler Bálint kapta az Itt vagyokért. Az animációs filmek közül A hentes zsebrádiója című film rendezője, Ulrich Gábor vehette át a díjat Kárpáti György filmkritikustól. A legjobb forgatókönyvnek járó elismerést Dyga Zsombor kapta a Köntörfalakért, a legjobb operatőrnek Fillenz Ádámot választották a Pál Adrienn című film fényképezéséért.
    
A díjátadón adták át az Árvai Jolán-díjat is, amelyet Demeter István, a Tiszapart Mozi ügyvezető igazgatója és Szilágyi Nóra, a Magyar Operatőrök Társaságának tiktára érdemelt ki. Átadták a Simó Alapítvány díját is, amelyet minden évben a legjobb vizsgafilmnek ítél az alapítvány kuratóriuma. A Simó-díjat az idén Bagota Béla rendező érdemelte Tiszta kéz című diplomafilmjével.
    
A Magyar Mozgókép Közalapítvány kuratóriuma három héttel ezelőtt erősítette meg, hogy a Magyar Filmszemlét idén is megtartják, várhatóan áprilisban.