A sorból kiemelkedik a Before Dawn című kisjátékfilm, amely páratlan sikerszériát tudhat maga mögött. Kenyeres Bálint alkotását a Cannes-i premier óta majdnem száz fesztiválmeghívás követte. Többek között Szentpétervárott, Szarajevóban, Leeds-ben, Cottbus-ban, Madridban, Bukarestben, Prágában, Triesztben, Angers-ben, a Sundance-en, majd Arizonában, Milánóban, Párizsban, Seattle-ben, Tokióban és Puerto Rico-ban nyert rangos nemzetközi elismeréseket. Az egyetlen bravúros snittből álló (operatőr: Erdély Mátyás) 13 perces művet tavaly az Európai Filmakadémia a Legjobb Európai Rövidfilm díjával tüntette ki.
Az élet vendége ? Csoma-legendárium című filmköltemény Sári László forgatókönyvíró, Szaladják "Taikyo" István operatőr és Szemző Tibor zeneszerző-rendező különlegesen érzékeny munkája. "Amikor 1999 decemberében Delhibe érkeztem, nem várt, még titkon sem remélt lehetőség adódott előttem: a himalájai Kanam faluba utazhatok, ahol Kőrösi Csoma Sándor élt és tanult éveken át, és ahol híres tibeti-angol szótárát és nyelvtanát készítette. Egy percig sem tétováztam. Végre megcsillant a remény, hogy megértsem, mi tartotta fogva Csomát ezen a nehezen leírható vidéken, és túl a megszállott kutató tudományos érdeklődésén, mi lehetett az ok, a személyes motívum, ami miatt ez a magányos zarándok éveket töltött a hegyek között. Jelentem alássan, nekem már dereng valami, és engedjék meg, hogy ezt a valamit most Önökkel is megosszam" - írja Szemző Tibor személyes ajánlójában.
Szintén filmkülönlegesség Szaladják István rendezői munkája, a Madárszabadító, felhő, szél, mely Oroszországban játszódik. Vászka, a parasztfiú, a szerelméhez tart. Az úton találkozik egy különös emberrel, akiről nem tudja pontosan eldönteni, hogy a zarándok csavargó vagy csak egy szent bolond-e. A találkozás hatására megváltozik az élete.
Az idén versenyző dokumentumfilmek közül levetítésre kerül Bollók Csaba portréfilmjét Domokos István újvidéki, jelenleg Svédországban élő költőről (Hordozható haza) és Mohi Sándor bencés szerzetesekről készült Jel a világ számára című alkotását. Emellett bemutatják a Duna Műhelyben készült rövid- és dokumentumfilmek válogatását, Jónás Tamás és Medgyesi Gabriella portréfilmjét Balogh Attila költőről (Három pokol), és a tehetséges, fiatal természetfilmes, Tóth Zsolt Marcell új munkáját, melynek címe: Budapesti vadon. Az Aranyszem Operatőri Fesztiválon a természetfilm kategóriában a legjobb operatőri díjat elnyert alkotó műve fikciós és egyben természettudományos alkotás. Helyszíne egy romos budapesti bérház pincétől padlásig és annak környéke: benne számos összefűzhető, érdekes, izgalmas történetet macskabagollyal, könyvskorpióval, ezüstös pikkelykével.
Filmszemle-válogatásunk két igazi közönségsikert is tartogat: Antal Nimród Kontrollját Balla Eszter, Csányi Sándor, Mucsi Zoltán, Pindroch Csaba, Badár Sándor és Nagy Zsolt főszereplésével, valamint Pálos György Sztornóját, mely egy vidéki pedagógus szürrealisztikus kalandját meséli el az adóhatósággal. A sajátos hangulatú, szeretnivaló film nagy erőssége a zenész-ikon Lovasi András remek címszereplői játéka.
Részletes program:
Január 30., kedd
15:35 Komorok (Bächer Iván, Sipos András)
20:00 Before Dawn (Kenyeres Bálint)
20:15 Az élet vendége ? Csoma-legendárium (Szemző Tibor)
22:40 Három pokol ? Balogh Attila költővel Jónás Tamás beszélget (Medgyesi Gabriella)
Január 31., szerda
15:10 Jel a világ számára (Mohi Sándor)
Február 01., csütörtök
22:30 Hordozható haza (Bollók Csaba)
23:10 Hét hónappal később (Duna Műhely)
23:25 Egerszalók (Csáki László, Pálfi Szabolcs)
23:45 Előbb-utóbb (Madarász István)
Február 02., péntek
19:50 Sztornó (Pálos György)
Február 03., szombat
16:35 Mekkora a szülőföld határa? - Portré Kokas Ignác festőművészről (Szegezdy János)
21:00 Kontroll (Antal Nimród)
Február 04., vasárnap
15:20 Budapesti vadon (Tóth Zsolt Marcell)
21:00 Madárszabadító, felhő, szél (Szaladják "Taikyo" István)
22:35 Ballada (Iványi Marcell)