Korda Zoltán filmrendező 50 éve halt meg

Film

(MTI) Kellner Zoltán néven született 1895. április 3-án a Túrkeve melletti Pusztatúrpásztón, ahol apja intéző volt. A családfő korai halála után anyjával és testvéreivel Kecskemétre költöztek, ahol szerény körülmények között éltek. Az akkor még csak középiskolás bátyja, Sándor Pesten próbált újságíróként boldogulni, de kora miatt elvileg nem publikálhatott volna, így cikkeit a katolikus liturgia szövegét idéző Sursum Corda (Emeljük fel szívünket) álnéven jegyezte. Nevét így ismerték meg, és fivérei is Korda néven váltak világhírűvé.

 
Zoltán az első világháborúban katonai szolgálatot teljesített. 1917-től a bátyja tulajdonában álló Corvin filmgyárban dolgozott, neve először 1918-ban társrendezőként szerepelt a Károly-bakák című alkotásban. Első önálló filmjét 1920-ban forgatta, majd külföldre távozott, dolgozott Bécsben és Berlinben is. A harmincas évek elején költözött Angliába, ahol a London Filmnél három Korda-testvér dolgozott együtt (Vince öccsük festőként, díszlet- és jelmeztervezőként lett ismert), állandó munkatársuknak számított Rózsa Miklós zeneszerző és Bíró Lajos forgatókönyvíró.
 
Korda Zoltán rendezte a maga korában igen népszerű és termékeny Edgar Wallace afrikai témájú művei alapján a Sanders, a folyam ura című filmet, főszerepben az akkor Angliában élő fekete énekes-színész Paul Robesonnal. Az Indiában forgatott Elefántfiú a Dzsungel könyve egyik legvarázslatosabb elbeszéléséből, a Kis Tumáj és az elefántok táncából készült, A négy toll Egyiptomban és Szudánban játszódó történelmi filmdráma.
 
1940-ben a Korda fivérek irányításával készült az Ezeregyéjszaka varázslatos világát idéző A bagdadi tolvaj, amelyet minden idők egyik legjobb mesefilmjének tartanak. A három Oscar-díjat begyűjtő alkotás akkor forradalminak számító trükkfelvételekkel és nagyszabású díszleteivel nyűgözte le a közönséget, állítólag kisfiúként George Lucas is látta, és sokat merített élményeiből a Csillagok háborúja elkészítésekor.
 
Korda Zoltán 1940-től egy évtizeden át Hollywoodban dolgozott, az álomgyárban készítette 1942-ben Kipling műve alapján A dzsungel könyvét. Bár az indiai őserdőt stúdióban építették föl, a hatás tökéletesre sikeredett: a Tóth Endre társrendezésében készült alkotás azóta is számtalan felújítást ért meg. 1943-ban Humphrey Bogart főszereplésével forgatta a második világháborús Szahara című filmet, két évvel később Gregory Peckkel Hemingway írása alapján A Macomber-ügy című melodrámát.
 
1950-ben tért vissza Angliába, ezután készítette az apartheid problémáját középpontba állító és a brit filmakadémia legjobb filmnek járó díját elnyerő Kiáltsd, ez kedves vidék!-et, amelynek egyik főszerepét a fiatal Sidney Poitier-ra osztotta. Utolsó rendezése Terence Younggal közösen a Vihar a Nílus felett volt 1955-ben. Pályafutása végén ismét Amerikába költözött, de már nem dolgozott, 1961. október 13-án Beverly Hills-ben halt meg.
 
Korda Zoltán emléke előtt tisztelgett a tavalyi miskolci nemzetközi filmfesztivál, idén júniusban az etyeki Korda Stúdióban nyílt emlékkiállítás a világhírűvé vált Korda fivérek életéről és munkásságáról.