Kultikus filmszörnyetegek a Lumúban

Film


aprerifarkas_15930_1.jpg
A prérifarkas

A következő vetítésen a Candide világa című filmet láthatja október 10-én a közönség; Gualtiero Jacopetti és Franco Prosperi rendezők téren és időn kívüli allegorikus, univerzális, szexuál-pszichedelikus, abszurd világot teremtettek filmjükben, amelyet Voltaire Candide című regénye alapján alkottak.

 
Glauber Rocha mozgóképe, a Föld kora október 24-én este látható; az évtizedekig eltűntnek hitt filmcsoda nem csupán a harmadik világ számára fogalmaz meg forradalmi reményeket, hanem transzcendens látomássá nő az emberi civilizációról. A felújított filmet, amelynek 16 tekercsét eredetileg mindig másképp, véletlen sorrendben lejátszva kívánta a rendező bemutatni, először 2007-ben Cannes-ban láthatta a közönség.
 
November 7-én egy Fülöp-szigeteki film szórakoztatja a közönséget tagalog nyelven, angol felirattal. A Kukkolás az 1970-es évek elején indult, a Lino Brocka, Ishmael Bernal, Peque Gallaga és Elwood Perez nevével fémjelzett filippínó új hullám kiemelkedő alkotása. A film két fiatal lány saját személyes és szexuális szabadságáért vívott harcát mutatja be
 
Andrzej Zulawski mozgóképét, A fehér bolygót november 21-én vetítik a Lumúban; a rendező 1976-ban kezdte el a film forgatását, a cenzúra azonban a már nagyrészt elkészült film munkálatait leállíttatta és több rész negatívját és másolatait is megsemmisítette. A filmet tíz évvel később fejezték be; az alkotás igazi kuriózum, a klasszikus, filozofikus-egzisztencialista lengyel sci-fi író Jerzy Zulawski Hold-trilógiája alapján készült.
 
December 5-én egy japán alkotást, valamint az orosz Andrej Iszkanov több művét is láthatja a közönség. Az elektromos pálcaember kalandjai japán nyelven, angol felirattal szögezi székhez a mozirajongókat, akik Iszkanov egy filmetűdje és egy zenei videója mellett Szögek című alkotását orosz nyelven, angol felirattal élvezhetik. A megtörtént eset alapján forgatott film, amely Iszkanov HalluCinoGeNnN-ciklusának indító darabja, az orosz távol-keleti Habarovszk szürke, barátságtalan lakótelepein készült, itt él az orosz kormány lélektani kínzásainak alávetett gyilkos, Alekszander Sevcsenko, aki a mind zavaróbb belső hangok, a realitás elől való menekülés miatt szögeket ver a koponyájába.
 
Andrej Iszkanov alkotásai várják az érdeklődőket december 19-én is; a Forgive Me című zenei videó mellett A szenvedés víziói, Iszkanov HalluCinoGeNnN-ciklusának második filmje látható, amelynek jelentős része a habarovszki Delirium Night Clubban zajlik, álom és ébrenlét határán lebegve.
 
A sorozat utolsó darabja, a sokkoló Egy kés filozófiája című Iszkanov-mozgókép lesz január 9-én. A négy és fél órás film egy monumentális haláltánc-fantázia, a világtörténelem egyik legnagyobb, mindmáig kellőképpen nem tisztázott japán háborús bűntettéről, a 731-es alakulat által folytatott emberkísérletekről szól, amelyek 1932-1945 között zajlottak a megszállt mandzsúriai Harbinban, s amelyek a legóvatosabb becslések szerint is legalább 3000 kínai, orosz és más nemzetiségű ártatlan ember életét követelték.
 
A filmek a nyugalom megzavarására alkalmas jeleneteket tartalmaznak, ezért az előadásokat mindenki csak a saját felelősségére látogathatja.
 
Részletes program
Szeptember 26., 18h
Fred Haines: A prérifarkas
 
Október 10., 18h
Gualtiero Jacopetti - Franco Prosperi: Candide világa
 
Október 24., 18h
Glauber Rocha: A Föld kora
 
November 7., 18h
Elwood Perez: Kukkolás
 
November 21., 18h
Andrzej Zulawski: A fehér bolygó
 
December 5., 18h
Cukamoto Shinya: Az elektromos pálcaember kalandjai
 
Andrej Iszkanov: Szögek
                            "Dead Before Born" zenei videó az Egy kés filozófiájából
                            A pokol futó pillantása
 
December 19., 18h
Andrej Iszkanov: "Forgive Me" zenei videó az Egy kés filozófiájából
                               A szenvedés víziói
 
2009. január 9., 16h
Andrej Iszkanov: Egy kés filozófiája