Lars von Trier vígjátékot forgat

Film

A Zentropa égisze alatt, 2.7 millió euróból készülő darab központi alakja egy informatikai cég tulajdonosa, aki éppen vállalkozása felszámolásán töri a fejét. Az egyedüli probléma abból adódik, hogy főszereplőnk cége létrehozásakor a népszerűtlen lépések elkerülése végett, egy nem létező igazgatót "állított" a vállalat élére, akire rákenhetőek az esetleges leépítések. Az új befektetők viszont mindenképpen négyszemközt szeretnének találkozni ezzel a fantom-vezetővel, így hősünk egy dolgot tehet: felfogad egy színészt a szerep eljátszására. Azonban az aktort sem ejtették a feje lágyára, hamar rájön, hogy egy immorális játszma kellős közepébe csöppent.

Lars von Trier természetesen Dánia legfelkapottabb színészeit gyűjtötte maga köré a My Man The President-hez. Feltűnik a vásznon Jens Albinus (Dogville, Táncos a sötétben), Peter Gantzler (Olasz nyelv kezdőknek), Iben Hjejle (Édes álmok) és a komikus Casper Christensen is.

A forgatás a tervek szerint február 20-tól március végéig tart. Várható bemutató időpontja 2007 tavasza.

Trier USA-trilógiájának második részét, a Manderlay-t január 5-től vetítik a magyar mozik, ám az Európai Filmakadémia által három díjra jelölt film vasárnap (december 4.) az Európa Filmhét záróelőadásaként is megtekinthető - egy nappal a díjátadó után.

A dán rendezőzseni 1956-ban született Koppenhágában. Hatalmas újító tehetsége, a hagyományos filmesztétikától való elszakadása radikalizálta a dán mozit. Tizenhárom éves kora óta készít filmeket. Első nagyjátékfilmje, a német expresszionizmus, az amerikai film-noir és Tarkovszkij hatását egyaránt magán viselő posztmodern A bűn mélysége (1994) technikai nagydíjat nyert a cannes-i fesztiválon. Az alkotás nemzetközi sikert aratott, főként miliőteremtéséért dicsérték, valamint díszleteit és látványvilágát ünnepelték, von Triert pedig csodagyereknek kiáltották ki.

Az igazi áttörést, főként a dán közönség körében azonban a Birodalom első része hozta meg Lars von Trier számára. A Birodalom eredetileg a dán televízió megrendelésére négy órás sorozatnak készült, de miután a tévé 1994 novemberében hisztérikus sikerrel leadta, közkívánatra moziforgalomba került. Azóta a kontinens legtöbb országában bemutatták, többen az európai Twin Peaks-ként ünnepelték. A Cannes-i rendezői díjas Hullámtörés (1996) után von Trier elkészítette a Birodalom folytatását, majd Dogma 95 néven elhíresült kiáltványának szellemében leforgatta az Idiótákat (1998). Ezt követte a Björk főszereplésével készült Táncos a sötétben, amely Cannes-ban Arany Pálmát kapott. Majd érkezett a Öt akadály című dokumentumfilm és 2003-ban elkezdődött az Amerika-trilógia, a Dogville - A menedékkel.