Lekapták a madarakat - díjat nyertek érte

Film

(MTI) - Az első díjat - az Oktatási és Kulturális Minisztérium 500 ezer forintos jutalmát - Tóth Zsolt Marcell és Molnár Attila Dávid kapta a Bence, meg a többi jómadár című filmjéért. A produkció a Dél-Alföld pezsgő madárvilágát mutatja be. A halastavak, nádasok, ligeterdők, rétek és legelők szárnyas lakóit, melyek jelenlétéből a kocsijában tóvasuhanó ember semmit nem vesz észre. Pedig ha másból nem, hát a hajnali madárkórusból sejteni lehet: Magyarország egy madárparadicsom. Hogy testközelből láthassuk ezeknek a rejtélyes vadállatoknak az életét, csatlakoznunk kell Máté Bencéhez. Bence a világ egyik legjobb természetfotósa. A film készítői a hazai természetfilmezés történetében először alkalmazták a nagysebességű és nagyfelbontású felvételi technikát annak érdekében, hogy a Máté Bence világszínvonalú fotóiról jól ismert jelenetek egy részét mozgóképre ültessék át.
 

bencemegatobbijomadar_promo_1.jpg
Bence, meg a többi jómadár
 
A második helyen David Lebrun amerikai rendező a Maya kód feltörése című filmje és Mihai Bauman román alkotó Pusztulásra épült című műve végzett, amelyek egyenlő arányban megosztva kapták a Magyar Mozgókép Közalapítvány 4k Szakkollégiumának a Tisza Mozi Kft. által százezer forinttal kiegészített félmillió forintos elismerését.
   
A képzeletbeli dobogó legalsó fokára ugyancsak két rendező állhatott. A romániai Mihai Ionescu Nagyfiú című és a német Petra Seeger Memóriakutatás című produkciója a harmadik helyezettnek járó gratulációk mellett 150-150 ezer forintos díjazásban részesült.
   
A Tisza-parti megyeszékhelyen minden páratlan esztendőben már hagyományosan, úgy ezúttal is a város egyik ismert szellemi műhelye, a TISZApART Mozi adott otthont a rangos seregszemlének.
   
Demeter István, a fesztivál igazgatója szerint az esemény olyan különböző műfajú filmalkotásoknak biztosított fórumot, amelyek valamilyen módon a tudományhoz kapcsolódnak. Azaz tudományos munkáról, tudományos eredményekről szólnak, avagy cselekményükben, nyelvükben, előadásmódjában fontos szerephez jut a tudomány.
   
Az előzsűrizést követően tizenhárom országból mintegy 24 órányi filmanyag, összesen 38 produkció maradt versenyben. A vetítések csütörtöktől vasárnapig minden nap 9-től 18 óráig tartottak, az érdeklődők díjtalanul látogathatták a programot.
   
Demeter István hangsúlyozta, hogy a versenyprogram mellett a filmszemlét ezúttal is számos egyéb tudományos és kulturális bemutató, illetve esemény színesítette. Ezek sorában az élre kívánkozik a Tematikus forradalom?, avagy tematikus tévécsatornák a digitális átállás idején címet viselő konferencia, amely a nyitónap egyik legizgalmasabb mozzanataként értékelhető a Tisza Mozi és a Magyar Média Műhely szervezésében.
   
A továbbiakban komoly- és könnyűzenei koncertek, könyv- és filmbemutatók, kiállítások egész sora tarkította az idei Nemzetközi tudományos filmszemlét.