MTI - Luther Mártont (1483-1546) Joseph Fiennes személyesíti meg. A szász választófejedelem, Bölcs Frigyes szerepét a tavaly elhunyt Oscar-díjas angol színész, Peter Ustinov alakítja, a további szerepekben Alfred Molina, Bruno Ganz és Jonathan Firth látható.
A 2003-ban készült, angol és latin nyelvű film forgatókönyvét Camille Thomasson és Bart Gavigan írta, az operatőr Robert Fraisse, a zeneszerző Richard Harvey.
"Látszik, hogy a forgatókönyv megírását valóságos teológiai műhelymunka előzte meg. Ennek eredményeképpen egyházilag is hiteles Luther-portré rajzolódik ki" - írja a produkció internetes honlapján Fabiny Tamás evangélikus lelkész.
Az Evangélikus Hittudományi Egyetem docense szerint "Eric Till nagyon emberi filmet készített"; úgy követi végig a reformáció legfontosabb eseményeit, hogy a nézőnek az az érzése: ő is benne van a történetben.
"Luther Mártont a szobrok és festmények a legtöbbször robosztusnak ábrázolják. Joseph Fiennes ezzel szemben egy többnyire szelíd Luthert jelenít meg, aki szinte már esendőnek hat" - vallja.
Bernd Merz, a német evangélikus egyház lelkésze a honlapon szintén úgy nyilatkozik, hogy a film az igazsághoz tartja magát; az összefüggések mind teológiailag, mind történelmileg megjelennek, de soha sem torzulnak el.
"Ezért az evangélikus egyház ezt a produkciót teljes meggyőződésével támogatja" - tette hozzá az Evangéliumi Szabadegyházak Közösségének megbízottja.
A dráma első képkockáin a vihar látható, amely megváltoztatta Luther életét; megfogadta, hogy ha Szent Anna megmenti az életét, felhagy jogi tanulmányaival és szerzetesnek áll.
Fogadalmát betartotta, 1507-ben pappá szentelték. Rómában tett utazása nyomán fellázadt a búcsúcédulák árusítása ellen.
X. Leó pápa 1514-ben hirdetett búcsút a római Szent Péter templom újjáépítésére. Ennek értelmében mindazok, akik a búcsúcédulák megvásárlásával adakoztak a templomépítés javára, teljes bűnbocsánatban részesülhettek.
Az Ágoston-rendi szerzetes 1517. október 31-én szegezte ki a wittenbergi vártemplom kapujára 95 tételt tartalmazó vitairatát a bűnbocsánatról.
Hatása elsöprő volt a nép körében, az egyház azonban eretnekséggel vádolta. Bíróság elé kellett állnia azzal, kegyelmet kap, ha visszavonja nézeteit; ő azonban nem tagadta meg írásait.
Szászország választófejedelme Wartburg várába vitette, hogy megmentse életét, Luther itt készítette el a Biblia német nyelvű fordítását. Az egyház a választófejedelmek nyomására végül utat engedett a német nyelvű Bibliának és a német igehirdetésnek.