Macskássy Gyula-kiállítás az ÖM Galériában

Film


azegeresazoroszlan_by_est_hu.jpg
 Az egér és az oroszlán

Az ÖM Galériában, azaz a budapesti Örökmozgó Filmmúzeum galériájában a Születésnapok 1. címet viselő kiállítást február 4-én nyitotta meg Féjja Sándor filmtörténész, a tárlat azonban még ezen a hétvégén, egészen február 28-ig megtekinthető. A kiállítás anyagát a Magyar Nemzeti Filmarchívumban őrzött, feldolgozás alatt álló hagyatékból válogatták a szervezők. 

A magyar animáció atyja, Macskássy Gyula 1912. február 4-én született. Már iskolás korában kitűnt humorával és rajzkészségével. Ez utóbbit Bortnyik Sándor képzőművészeti szabadiskolájában fejlesztette, s ifjú korában sikeres reklámgrafikusként működött. A harmincas évektől saját stúdiójában barátaival: Halász Jánossal (John Halas), Kassowitz Félixszel és Szénássy Györggyel már animációs reklámfilmeket is készített. 

Pályája az ötvenes években a Pannónia Filmstúdióban teljesedett ki, ahol filmjeinek nagy részét ő írta, tervezte és rendezhette is. Nevéhez fűződik az első színes magyar rajzfilm, A kiskakas gyémánt félkrajcárja (1950, társrendező: Fekete Edit), amit nemsokára követett az Erdei sportverseny, a Kutyakötelesség, A telhetetlen méhecske és a korszak kiemelkedő rajzfilmje, a Két bors ökröcske (1955). 

A hatvanas években egyik legközelebbi munkatársával, Várnai Györggyel közösen teremtették meg az új magyar rajzfilmstílust, melynek első darabjai a nemzetközi elismerést szerzett Ceruza és radír (1960) és a Párbaj (1961) voltak. De kerültek ki a keze alól társadalmi problémákat boncolgató ironikus és groteszk hangvételű animációs remekek (Rács, Az öreg, Tíz deka halhatatlanság, Segítség), valamint kezdeményezője és meghatározó alkotója volt az első hazai animációs sorozatoknak is (Peti, Gusztáv, Frakk). 

A nemzetközileg is sikeres rajzfilmek készítése mellett már az ötvenes évektől kezdve az ő vezetése és irányítása alatt indult el az a kiemelkedő tehetségekből álló rajzfilmes csapat (Várnai György, Csermák Tibor, Fekete Edit, Nepp József, Dargay Attila, Kovásznai György, Gémes József, Szabó Szabolcs, Jankovics Marcell, Szoboszlay Péter, Richly Zsolt, Reisenbüchler Sándor, Vajda Béla, Szabó Sipos Tamás, Mata János és mások), mely tagjainak munkái később világszínvonalúvá tették a magyar animációt.