Magyar filmhetek New Yorkban

Film


szenvedely_byport.jpg
Szenvedély

(MTI) - A világ egyik legnevesebb modern művészeti múzeuma, a New York-i MoMA (Museum of Modern Art) a filmtörténetben mérföldkőnek számító Sátántangó bemutatásának 15. évfordulója alkalmából felkérte Tarr Béla filmrendezőt, hogy állítson össze válogatást az általa fontosnak ítélt és művészetére nagy hatást gyakorolt magyar alkotásokból.

   
A Magyar Filmunióval együttműködésben rendezett retrospektív programban október 22. és 30. között a Sátántangó mellett olyan filmeket láthat a New York-i közönség, mint Bódy Gábor Amerikai anzixa, Fehér György Szenvedély című filmje, Mundruczó Kornél Johannája, Jancsó Miklós Szegénylegények című alkotása, vagy Horváth Putyi rendezése, A halál kilovagolt Perzsiából.
   
A rangos brooklyni BAM művészeti központ mozijában Magyarok Hollywoodban címmel tartanak filmhetet. A BAMcinématek programjában olyan alkotások szerepelnek - összesen 17 film -, amelyeknek valamilyen módon magyar kötődésük van: magyar a producer, a forgatókönyvíró, a zeneszerző vagy valamelyik szereplő.
   
Az október 7. és 27. között vetített alkotások - az Extremely Hungaryt rendező New York-i Kulturális Intézet ismertetője szerint - azt demonstrálják, milyen értékes módon járultak hozzá a magyarok az amerikai filmhez, egyebek között Hollywood aranykorában, a 70-es évek New Cinema korszakában és a 80-as évek független mozijaiban.
   

ahalalkilovagoltperzsiabol_byport.jpg
A halál kilovagolt Perzsiából

A kevésbé ismert filmekre koncentráló filmhét a Florida, a paradicsom (Stranger Than Paradise) című 1984-es Jim Jarmusch-alkotással indult. A 25 éve készült művészfilm vetítésén jelen volt az Éva szerepét alakító Bálint Eszter.

   
A Village Voice rangos alternatív közéleti hetilap hosszú cikkben ismertette a Magyarok Hollywoodban című filmhét programját és méltatta a magyar művészek hollywoodi szerepét. A közönség láthatja például az 1939-es Ninotchkát (Bela Lugosi szereplésével, Melchior Lengyel írta a történetet), az 1958-as Szerelem és halál órája (A Time to Love and a Time to Die) című filmet (zeneszerző: Miklós Rózsa), valamint az 1975-ös Lisztomániát, a Liszt Ferenc zenéje alapján készült, a zeneszerző életét feldolgozó rockoperát.
   
A vetítéssorozat három hete alatt láthatók filmek Michael Curtiz, André De Toth, Charles Vidor és George Cukor rendezésében, olyan produkciók, amelyeknek Adolph Zukor, Alexander és Zoltan Korda volt a producere, vagy színészként szerepelt benne Bela Lugosi, Peter Lorre, Johnny Weissmuller, Ilona Massey és Zita Johann. Olyan film is került a programba, amelynek  Lengyel Melchior és  Biró Lajos írta a forgatókönyvét, Miklós Rózsa szerezte a zenéjét, illetve amelyet Zsigmond Vilmos és Kovács László  fényképezett.