A Magyar Nemzeti Filmarchívum mutatkozik be az idei Filmemlékezet Fesztiválon

Film

(MTI) - A Magyar Nemzeti Filmarchívum mutatkozik be a VIII. Filmemlékezet Fesztiválon, amely szombaton kezdődik a budapesti Örökmozgó Filmmúzeumban.

A nyitónapon újra színesben pereg a Lúdas Matyi című, 1950-ben készült alkotás, amelyben a címszereplő ismét az eredeti hangon, Soós Imre hangján szólal meg.

Az első, teljes hosszában színes magyar filmet digitális technikával restaurálták. A nyersanyag már a forgatás után két évvel elvesztette színeit, hangja pedig olyan torz volt, hogy amikor a filmet 1961-ben, fekete-fehérben ismét forgalmazni kezdték, újraszinkronizálták.

Fazekas Mihály 1805-ben írt verses elbeszélésének hőse, Lúdas Matyi így a fiatalon, tragikus körülmények között elhunyt Soós Imre helyett sokáig Csíkos Gábor hangján szólalt meg.

Az egykor példátlanul nagyszabásúnak számító, hatszáz statisztával készült filmnek annak idején óriási sikere volt: az 1961-es felújítás nézőit is számítva ötmilliónál többen látták, Nádasdy Kálmán a rendezésért Kossuth-díjat kapott. Ennél csak az 1948-ban bemutatott Mágnás Miska volt sikeresebb - írták a filmes esemény szervezői.

A fesztiválon a restaurált magyar filmek közül megtekinthető a Herkulesfürdői emlék (1976) és a Körhinta (1955) is.

A felújított amerikai kultuszfilmek programjában az Ének az esőben, a Hair és az Annie Hall pereg. Az élőzenével kísért némafilmek közül három alkotás Garas Márton rendezése: a Három hét 1917-ben, a Karenina Anna és A tánczosnő 1918-ban készült.

A Magyar Nemzeti Filmarchívum hagyományos őszi Filmemlékezet Fesztiválja 1997-ben nemzetközi konferenciával kezdődött. A tanácskozást tíznél is több archívum képviselőinek részvételével rendezték meg az Örökmozgó Filmmúzeumban.