Már holnap a Filmarchívumhoz kerülhetnek a nemzeti filmvagyon jogai

Film

(MTI) - Az előzményekről szólva Armuth Klára, az MNV igazgatója felidézte: a filmtörvény rendelkezik arról, hogy a magyar nemzeti filmvagyon tulajdonosa a magyar állam, annak kezelője az MNFA; az erről szóló vagyonkezelői szerződés tervezetét a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács november 4-én jóváhagyta, majd egy héttel később az MNV el is postázta a Filmarchívumnak.

   
Az albizottság fideszes elnöke, Halász János kérdésére válaszolva Amuth Klára elmondta: a vagyonkezelésbe adásról rendelkező filmtörvény 2004-es elfogadását követően megindult a nemzeti filmvagyon felmérése; az 1630 filmhez tartozó jogok feltárása és leltárba foglalása azonban több évet vett igénybe. Noha a filmalkotások jogai az állami tulajdonú Hunnia, a Budapest és az Objektív Filmstúdióknál voltak, azokat technikailag 900 millió forintért meg kellett vásárolni, ez az összeg azonban a procedúrát követően visszakerült az államkasszába. A vagyonkezelői jogokat a Dialóg Filmstúdió gyűjtötte össze, majd ezeket az MNV átvette a stúdiótól - számolt be az állami szervezet vezetője.
   
Lukács Tamás kérdésére válaszolva Armuth Klára hangsúlyozta: a 900 millió forint felhasználását folyamatosan nyomon követték.
   
Gyürey Vera, az MNFA igazgatója elmondta: az MNV által elküldött szerződéstervezet hétfő délután megérkezett a Filmarchívumba. Az MNFA jogászai kedden ellenőrzik a szöveget, majd aláírhatják a szerződést, valószínűleg már szerdán - fűzte hozzá.
   
A Filmarchívum vezetője hangsúlyozta: a szerződés részleteit több fordulóban egyeztették az MNV-vel, és végül sikerült elérniük, hogy a filmjogok átvételéért ne kelljen vagyonkezelői díjat fizetniük.
 
A filmtörvény pontosan meghatározza, hogy a nemzeti filmvagyonhoz tartozó alkotások terjesztésére az MNFA-nak nyilvános pályázatot kell kiírnia, és azt is, hogy a terjesztésből befolyó összeget a Filmarchívum mire fordíthatja - emlékeztetett Gyürey Vera. Mint azonban hozzátette, "nagyon át kell gondolni" a terjesztői pályázatok kiírását, biztosítani kell ugyanis a filmek széles közönséghez való eljutását, de fontos lenne, hogy a pályázók részt vállaljanak az alkotások felújításának költségeiből is.
   
Az albizottság napirendjére vette a Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMKA) új kuratóriumának megalakulásával kapcsolatos kérdéseket is, mint azonban az MMKA elnöke, Grunwalsky Ferenc levélben tájékoztatta a testületet, a kuratóriumi tagjelöltek meghallgatása még legalább két hétig zajlik.
   
Schneider Márta, az oktatási és kulturális tárca szakállamtitkára elmondása szerint a jelenlegi kuratórium mandátuma december 31-ig szól, a tagok azonban az új kuratórium megalakulásáig folytathatják munkájukat.
   
Mint Tóth Erzsébet, az MMKA főtitkára hangsúlyozta, a közalapítvány működőképességének fenntartásához elengedhetetlen a kuratórium működőképessége, ezért a grémium tagjai vállalják a munkát a következő kuratórium felállásáig.