Marc Forster (képünkön) egészen a The Kite Runner (magyarul: Papírsárkányok - Hazatérés Afganisztánba) című produkciójáig szerencsés fickónak mondhatta magát. Nem kellett szembesülnie azzal, hogy filmjei főszereplői holmi sztárallűröktől vezérelve otthagyják a forgatási helyszínt, és amíg a német direktor nem teljesíti igényeiket, vissza sem térnek a helyszínre. Ebben persze óriási szerepet játszott az, hogy Forster keze alatt eddig csupa olyan színész fordult meg, akik elsősorban nem arról híresek, hogy kiverik a patáliát, ha valami nem úgy történik, ahogy azt ők elgondolták.
A James Bond következő részének levezénylésére kiválasztott rendezőnek azonban nemrég szembesülnie kellett azzal, mi történik akkor, ha olyan témához nyúl, mely kényelmetlenül érinthet egyeseket, jelen esetben a novemberben bemutatásra kerülő The Kite Runner főszereplőjét és családját.
Khaled Hosseini bestsellere alapján készülő alkotás főhőse egy afgán származású, de Kaliforniában felnőtt férfi, akinek vissza kell térnie a tálibok uralta országba, hogy helyrehozzon egy régi hibát és megmentse egy gyermekkori barátja fiát. Az önéletrajzi ihletésű mű a '70-es évek Kabuljába vezeti vissza az olvasót. Bemutatja a város legelőkelőbb negyedében élő Amirt és legjobb barátját, egyben hű szolgáját, a '90-es évek végén a tálibok által kiírtott hazara etnikumhoz tartozó nyúlszájú Haszant. A fiatalok kedvenc időtöltése közé tartozik, hogy történeteket olvasnak fel egymásnak egy terebélyes gránátalmafa alatt. A hétköznapok első látásra gondtalannak tűnnek. Amir ellenben szorong. Nem képes megfelelni imádott-gyűlölt apja elvárásainak, aki nem nézi jó szemmel, hogy fia az irodalmat választja, ahelyett, hogy valami hasznosabbal töltené az idejét. A gyermekkor egy tragédiával végződő papírsárkányröptető versennyel "int búcsút". Haszánt megerőszakolják, Amir pedig képtelen közbeavatkozni. 1980-ban Afganisztánba bevonulnak a szovjetek, és Amir apjával együtt Amerikába szökik. Már ünnepelt író, amikor kap egy telefonhívást szülőhazájából. Bűntudattól vezérelve visszatér az afgán pokolba. Szeretett városa romokban, mindennaposak a kivégzések, a tálibok által meggyilkolt Haszán fiát elrabolták, és még egy családi titokról is lekerül a fátyol.
A Haszánt megszemélyesítő színész édesapja a BBC Radionak nyilatkozva elmondta, hogy nagyon fél attól, hogy a megerőszakolós jelenet miatt támadások érik majd őt és fiát. Ennek bármilyen formában való ábrázolása, de akár a téma szóba hozatala is tabunak számít az országban. "Természetes, hogy aggódom" - mondta Ahman Khán, aki azt is hozzátette, hogy a törzséből származó férfiak fejében még az is megfordulhat, hogy megkínozzák, netalán végeznek vele. "Bármi megtörténhet velünk" - nyilatkozta a megfélemlített apa, amihez a film producere annyit tudott hozzáfűzni, hogy az alkotók szerint az érintett gyermekszínész élete nincs veszélyben, már csak azért sem, mert a szóban forgó jelenetet nagyon érzékenyen közelítette meg Forster. Meztelenkedés sehol sem látható. Az alkotást egyébként nem tűzik műsorra Afganisztánban a forgalmazó hálózat hiánya miatt.
Nem a Kite Runner az egyedüli Hosseini alapanyag, mely felkeltette a filmesek érdeklődését. A Columbia Pictures égisze alatt hamarosan megkezdődik a májusban kijött Thousand Splendid Suns vászonra ültetése. A New York Times bestseller-listájának első helyén három hónapig szereplő kötet két muzulmán asszonyról szól, akiket ugyanahhoz a férfihoz adnak feleségül. A három évtizedet felölelő regény hátteréül - hasonlóan a Kite Runner-hez - az afganisztáni polgárháború szolgál. A tizenötmillió dollárból forgó produkciót az Ébredések, a Schindler listája és a New York bandái forgatókönyvírója, Steven Zaillian rendezi.