(MTI) - Az Aranyszem-díjat nagyjátékfilm kategóriában a Máthé Tibor fényképezte Ópium, míg kisjátékfilm kategóriában a szintén Máthé Tibor nevéhez fűződő Vasárnap című alkotás nyerte el. Az elismerést a nemzetközi játékfilm kategóriában a Pados Gyula fényképezte Este kapta.
A dokumentumfilmek közül a Talán Csaba által fényképezett Elboronálva nyert díjat, míg dramatizált dokumentumfilm kategóriában az 56 villanást jutalmazták, amelyet operatőrként Reich László jegyez. A természetfilm kategóriában Dala István operatőri munkája, a Vadludak útján, a kísérleti filmek közül a Varjasi Tibor által felvett Világítótornyok című alkotás kapott díjat.
A közművelődési sorozat kategóriában a Balog Gábor nevéhez fűződő Enyedi csend, a szórakoztató film kategóriában László Zsolt operatőri munkája, a Sztárok a jégen, míg zenés film kategóriában a Nemes Tibor fényképezte Köszönet a szabadság hőseinek című alkotás kapta az Aranyszem-díjat.
A hírmagazin kategóriában a Csendes Cs. Csaba fényképezésével készült Ékkőszobrok nyerte el az elismerést. A televíziós sorozat kategóriában B. Marton Frigyes Tűzvonalban című munkáját, tv-film kategóriában pedig a Szuromberek királyfit jutalmazták, amelynek Szepesi Gábor az operatőre. A zenés klipek közül Mayer Zoltán munkája, a Nem lesz több tánc kapott elismerést.
Az idén hat tagú zsűri - Gurbán Miklós, Kapitány Iván, Márk Iván, Nagy András, Szalai András, valamint Ragályi Elemér - döntött arról, mely munkákat tartja a legjobbnak.
A Magyar Operatőrök Társasága (Hungarian Society of Cinematographers - HSC) Legenda díját az idén Badal Jánosnak (Rákóczi hadnagya), Széchenyi Ferencnek (Édes Anna) és Hildebrand Istvánnak (A kőszívű ember fiai) adományozták.
A társaság, amely 2004-ben rendezte meg először az Aranyszem Operatőr Fesztivált, az idén első alkalommal HSC-gyűrűvel ismerte el azok munkáját, akik az operatőr közvetlen munkatársaként hozzájárultak a magyar filmművészet magas színvonalú alkotásaihoz. Ebben az évben Marton József, Romwalter Béla és Hajdú Miklós fővilágosítót jutalmazták.