Médiaművészet a Ludwigban

Film

waliczkytamas_alkotasa.jpg
 

Waliczky Tamást 2000-ben a BT tokiói művészeti magazin a XX. század száz legmeghatározóbb művésze közé sorolta. Az egyetlen nemzetközileg is széles körben elismert magyar származású médiaművész 1959-ben született Budapesten. Kezdetben, 1968 és '83 között rajzfilmeket készített, mellette festett, fotózott és illusztrációkon is dolgozott. 

1983-ban kezdett el számítógépekkel alkotni. Munkáival számos rangos nemzetközi díjat és elismerést szerzett. 1992-ben a Zentrum für Kunst und Medien rezidenciaprogramjában vett részt, ahol később (1993-97) az intézmény kutatójaként dolgozott. 1997 és 2002 között a saarbrückeni egyetem vendégprofesszora, 2003-tól 2005-ig a mainzi egyetemen tanít, 2005-től a HBK Saar főállású professzora. 

Némi ízelítőként a pénteki előadáshoz Waliczky Tamás a következőképpen mesél egyik művéről, A kert című "XXI. századi amatőrfilmről". "A film története rendkívül egyszerű: egy kétéves kislány játszik, futkározik, bámészkodik egyedül egy kertben. A kislány valós személy, környezete azonban komputer által generált 3D-környezet. Az animáció központi gondolata egy újfajta perspektíva, az ún. vízcsepp-perspektíva rendszer köré szerveződik. A rendszer egy gömbből áll, középpontjában a kislánnyal. ... A horizont ebben a rendszerben nem egyenes, hanem kör alakú, ami azt jelenti, hogy a világ a néző és a kislány között is véget ér, csakúgy, mint a végtelenben. ... Ez az animáció egyfajta virtuális valóság, csakhogy itt a szokásostól eltérően nem saját, hanem valaki más virtuális valóságát láthatjuk. A néző nem döntheti el, hogy hová néz, mit érint meg. Ha elfogadja ezt, akkor megismerheti valaki más világát, megértheti annak logikáját."