Megalakult az AGICOA Magyarország

Film

A 2008 júliusában alakult jogkezelő egyesület célkitűzése, hogy a hazai filmproducereket megillető kábeltelevíziós és üres hordozói jogdíjakat hatékonyabban érvényesítse és ossza el a filmstúdiók, producerek között.  

A svájci székhelyű, filmjogok képviseletével foglalkozó nemzetközi szervezet, az AGICOA és vele együtt több magyar filmszakmai szervezet is felismerte, hogy a filmproducerek magyarországi jogvédelme nem kielégítő. Erkel András, az AGICOA Magyarország elnökségi tagja elmondása szerint a jelenleg működő, filmes szerzői jogok védelmére szakosodott szervezet nem megfelelően képviseli a filmelőállítók érdekeit. Több magyar, európai és tengerentúli filmvállalat sérelmezi, hogy a magyar jogszabályok szerint előírt jogdíjait egyáltalán nem, vagy nem rendszeresen kapja meg. 

Helmut Koszuszeck, a nemzetközi AGICOA jogkezelő szervezet képviselője elmondta, hogy az AGICOA hosszú ideje sikertelenül próbál együttműködni a FilmJusszal, a Filmszerzők és Előállítók Szerzői Jogvédő Egyesületével a jogdíjak beszedése kapcsán. A probléma orvoslására az AGICOA magyarországi filmszakmai szervezetek támogatásával hozta létre az AGICOA Magyarország Filmelőállítók Jogkezelő Egyesületét. Az AGICOA Magyarország Egyesület célja a hazai és külföldi filmelőállítók jogainak korszerű védelme, melynek alapja a több évtizede sikeresen működő AGICOA nemzetközi jogkezelő rendszer. A magyarországi egyesület közös jogkezelő szervezetként való bejegyzését már kérte az oktatási és kulturális minisztertől. 

Az AGICOA Magyarország Egyesület alapítója a mintegy 5000 jogosultat képviselő nemzetközi AGICOA, valamint fontos magyar filmgyártók, többek közt az Új Budapest Filmstúdió. Az alapító tagokon túl számos magyarországi filmvállalat nyilvánította ki csatlakozási szándékát. Az egyesület hatékony együttműködésre törekszik a nemzetközi és hazai szakmai szervezetekkel, a külföldi és belföldi közös szerzői jogkezelő szervezetekkel, így például a zeneművek közös jogkezelését végző ARTISJUS-szal. A magyarországi filmelőállítóknak hatékony nemzetközi szintű jogvédelmet biztosít az AGICOA nemzetközi szerzői jogkezelő rendszere, mely több mint 40 országban képviseli a filmproducerek jogait (azaz gyűjti és felosztja az audiovizuális művek üres hordozó és kábeltévés felhasználás alapján esedékes produceri jogdíjakat), ideértve Európa legtöbb államát, valamint a fejlett tengerentúli országokat. 

Az AGICOA-t, azaz az Audiovizuális Művek Nemzetközi Kollektív Jogkezelő Egyesületét (Association de Gestion Internationale Collective des Oeuvres Audiovisuelles) egyébként 1981-ben alapítottak azzal a céllal, hogy védje az audiovizuális művek előállításában közreműködő producerek elsősorban kábeltévés felhasználáshoz kapcsolódó szerzői jogait.