Megelevenedik a múlt

Film


filmszemle2009_kemek-a-porfeszekben_papp-gabor-zsigmond.jpg
Papp Gábor Zsigmond: Kémek a porfészekben

"Olyan filmeket válogattunk össze, amelyek a rendszerváltás után, tehát már a szabad Magyarországon születtek, de a szocialista Magyarországról szólnak. Rengeteg film született az 1945 és 1989 közötti időszakról, ezekből válogattuk össze a vetítendő alkotásokat" - mondta Tamási Miklós, az OSA munkatársa. A válogatás vezérelve az volt, hogy a filmek a történészi szempontból is megállják a helyüket.

 
A korszak legkedveltebb dokumentumfilmes témája az 1956-os forradalom, erről szól az OSA-ban található alkotások harmada. Az archívum munkatársa szerint a filmek minősége rendkívül vegyes, van köztük komoly munka és hamis, torz, a forradalomról szándékosan sanda képet formáló alkotás is. Mint megjegyezte, a szocialista-kommunista Magyarország máig kedvelt témája a dokumentumfilmeseknek.
 
"Ugyanannyi film született a korszakról 2008-ban, mint a rendszerváltás után, ami azt jelzi, hogy még számos feltáratlan téma van" - mondta Tamási Miklós. Hozzátette, hogy meglepő módon még mindig nem született olyan fontos témákról film, mint a szamizdat, a demokratikus ellenzék, és hiányzik a történészi gondossággal megrajzolt portréfilm Kádár Jánosról, Rákosi Mátyásról is.
 
Kitért arra, hogy a rendszerváltás után, a kereskedelmi televíziók megjelenése előtt a dokumentumfilmeknek komoly szerepe volt, rengeteg néző látta például Böszörményi Géza és Gyarmathy Lívia 86 perces Recsk 1950-53 című filmjét, vagy Ember Judit 1982-ben a perről és körülményeiről forgatott Pócspetri című filmjét. Manapság ilyen filmélményekkel adósak maradnak a dokumentumfilmek. Hogy ez a filmek, a nézők vagy a televíziók hibája, sokat lehetne vitatkozni - fogalmazott az OSA munkatársa, aki szomorúnak nevezte, hogy a Puskás Ferencről komoly anyagi ráfordítással készített, Almási Tamás rendezte dokumentumfilm ennyire kevés nézőt vonzott.
 
"Nem ígérhetünk olyan filmet, amely alapjaiban megváltoztatja a szocializmusról bennünk élő képet, de számos izgalmas alkotást vetítünk, itt van például a Papp Gábor Zsigmond szemlegyőztes filmje, a Kémek a porfészekben, ami Rimner Gábor kém történetét meséli el" - mondta Tamási Miklós.
 
A hétfőtől péntekig tartó vetítés kronologikusan tagolódik, minden nap más-más téma kerül terítékre. Hétfőn a Rákosi-korszakról, kedden az 1956-os forradalomról szóló filmeket vetítik, szerdán és csütörtökön a Kádár János-Aczél György nevével fémjelzett korszak következik, pénteken pedig a rendszerváltást bemutató alkotások következnek.