A január 26-án először (ugyan a Torontói Nemzetközi Filmfesztivál már műsorra tűzte 2005. szeptemberében) a rendező hazájában bemutatásra kerülő River Queen című moziban az emigráns Sarah O'Brien elrabolt gyermeke után kutat a 19. századi Új-Zélandon, ahol az európai telepesek és a maori harcosok küzdenek a terület birtoklásáért.
A Variety újságírójának már volt szerencséje a mozihoz, kritikájában kiemeli Ward stílusérzékenységét, majd képeinek erejét Terrence Malick filmjeihez hasonlítja, mondván, az új-zélandi direktor felvételei is -hasonlóan a szintén új mozival (The New World) jelentkező amerikai rendezőhöz- metafizikai jelentéssel telítődnek. Ennek ellenére - jegyzi meg a kritikus, Ward alkotása mégis kissé szokványos, valamint a megidézett korszak ábrázolása néhol hamis, a kosztümök például túlságosan újnak, és tisztának látszanak. Scott Foundas szerint a film személytelenre sikeredett, olyan mintha Ward-ot igazából nem is érdekelné Sarah és a gyermekének a sorsa.
Mint arról már korábban beszámoltunk, a Tom Cruise főszereplésével készült Utolsó szamuráj sikerén felbuzdulva, amiben Vincent Ward mint "executive producer" működött közre, a 49 éves direktor visszatért a rendezői székbe. Először azonban meg kellett küzdenie azzal a problémával, hogy senki sem volt hajlandó egy maorikról szóló filmet finanszírozni. A Niki Caro rendezte 2002-es Bálnalovas nemzetközi sikerét követően viszont szinte azonnal engedékenyebbek lette a producerek.
"Már csak" a szereplőválogatás volt hátra. A túlnyomó részben maorikból álló stábhoz csatlakozott a kétszer is Oscarra nominált Samantha Morton, illetve Sam Neill helyett, Donald Sutherland és Shirley Douglas "kisfia", Joel Schumacher Fülkéjének rettegett erkölcs-csősze, a 24 című tévéfilmsorozat Golden Globe díjas sztárja, Kiefer Sutherland, valamint a szintén Oscarra nominált (Síró játék ? The Crying Game, rendezte: Neil Jordan) Stephen Rea.
A forgatás nem ment zökkenőmentesen. Morton a hideg időjárás miatt tüdőgyulladást kapott, ezért egy hónapig állt a stáb, majd az egyik legismertebb maori színész, aki Darren Aronofsky új filmjében, a The Fountain-ben is szerepet kapott, Cliff Curtis szenvedett autóbalesetet. Időközben a produkciót gyártó cég lecsökkentette a mozi költségvetését, valamint a biztosító társaság is olyan követelésekkel állt elő, ami teljesíthetetlennek tűnt. Ward - szerencsére csak ideiglenesen - át is adta a "rendezői stafétabotot" a River Queen operatőrének, a Mennyei teremtményeket és a Törjön ki a frász! cím Peter Jackson darabokat is fotografáló Alun Bollinger-nek, majd az utómunkálatoknál visszatért a filmhez.