Clarke szerda kora reggel halt meg Sri Lanka-i otthonában. Segédje, Rohan De Silva szerint az író légzési problémák miatt vesztette életét. A szerző a hatvanas évektől kezdődően posztparalízises szindrómában szenvedett, gyakran használt kerekessszéket.
Clarke Nagy-Britanniában született. A II. világháborúban a Királyi Légierőnél szolgált, a háború után pedig a londoni King&'s College-ban diplomázott matematikából és fizikából. Hamarosan tagja lett a Brit Csillagászati Társaságnak, és úttörője volt a műholdak telekommunikációs használatát vizsgáló kutatásoknak is.
Számos nemfikciós technikai, űrkutatási könyv után a negyvenes években kezdett el első fikciós munkáin dolgozni, például 1948-ban Az őrszem című novellán, amit a BBC által kiírt versenyre nevezett be, és amely később a 2001: Űrodüsszeia alapjául szolgált.
Clarke 1964-ben találkozott Stanley Kubrick filmrendezővel, és közösen elkezdtek dolgozni az író ötletén alapuló film forgatókönyvén, pontosabban először könyvvé fejlesztették a rövid elbeszélést. A 2001: Űrodüsszeia című filmet melynek forgatókönyvét Kubrick és Clarke így közösen jegyzi 1967-ben mutatták be, az író könyve pedig egy évvel később jelent meg.
Arthur C. Clarke a nyolcvanas években több tudományos érdeklődésű tévéműsornak is a házigazdája volt, de mellette folyamatosan írt is. 1982-ben például megírta a 2001: Űrodüsszeia folytatását, a 2010: Második űrodüsszeiát, melyből 1984-ben szintén film készült (Roy Scheider, John Lithgow és Helen Mirren főszereplésével).
Az 1990-es évek végén egy pedofil ügy gyanúsítottja lett, éppen akkor, amikor lovaggá akarták ütni. Később a nyomozások minden vádpontban tisztázták, így végül 2000-ben lovaggá ütötték.
Arthur C. Clarke 1956 óta Sri Lankán élt, ahova búvárszenvedélye hajtotta. Vélhetően készülhetett már a halálra, hiszen 2007. decemberében munkáiból rögzített egy videoüzenetet barátai, családja és rajongói számára. A neves író az ötvenes évek elején rövid ideig házasságban élt, de gyermekei nem születtek.