Megvannak a Corbijn videóklip-pályázat győztesei

Film

Nem várt érdeklődés övezte a T-Mobile és a Ludwig Múzeum Anton Corbijnnal és az EMI-jal közös videóklip-pályázatát: április 29-től június 14-ig több mint száz videó érkezett a pályázat honlapjára, amelyre közel 18 ezren voltak kíváncsiak. A pályázóknak a Depeche Mode Enjoy The Silence című dalához kellett videóklipet készíteniük, hiszen az említett zenekar szorosan kapcsolódik Anton Corbijn fotóművész munkásságához, aki többek közt az említett dal eredeti videóját is készítette.
 

corbijnpalyazat_nagypeter_santabalazs_bytsd-4.jpg
Nagy Péter és Sánta Balázs
 
A Ludwig Múzeumban megrendezett díjátadón Bencsik Barnabás, a múzeum igazgatója elmondta: az Enjoy The Silence generációk sorának okozott olyan élményt, amely a vizuális kultúrához és a zenéhez való viszonyukat egy életre megváltoztatta, ez a pályázat pedig jó lehetőség volt arra, hogy az ilyen módon felszabadult kreatív energiáknak teret engedjenek. Az igazgató szerint a pályázat sikere is bizonyítja, hogy a videó, a mozgókép egy olyan nyelv, amelyet magától értetődő természetességgel beszélnek a fiatal generációk. A zsűri által legjobban ítélt tíz alkotás július 5-ig az Anton Corbijn-kiállításon, illetve a Music Television Top 10 at 10 című műsorában is látható lesz.
 
Az első három díjazott alkotásai kétségtelenül magukon hordozzák a Depeche Mode-klipek összetéveszthetetlen formanyelvének nyomait, amit a profik is nyugodt szívvel megirigyelhetnének. A harmadik díjat Galler András felkavaró és gyönyörűen fényképezett klipje kapta, amelyben egy idősödő rocker végső útját kísérhetjük végig, míg a második legjobbnak Sánta Balázs videója bizonyult, aki stop-motion technikával varázsolt édeskeserű tündérmesét Dave Gahan mély orgánuma alá. Az alkotó elmondta: nem annyira a Depeche Mode, sokkal inkább az Anton Corbijn-kiállítás kapcsán élt a lehetőséggel. Bár folytatott filmes jellegű tanulmányokat, ezzel a technikával most készített először filmet. Az egy éjszaka alatt forgatott mű igen kalandos körülmények között jutott el az őt megillető helyre: Balázs ugyanis a leadási határidő lezárulta előtt húsz perccel töltötte fel a honlapra.
 
 
Az első díjat Nagy Péter klipje érdemelte ki, aki Dave Gahan- és U2 rajongóként valami olyat szeretett volna létrehozni, ami méltó Corbijn, a Depeche Mode és dal szelleméhez. Azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a felvétel minden képkockája önálló, teljes értékű fotóként is megállja a helyét, akárcsak a Black Wonderful Life című dalának videóklipje esetében. A dolog érdekessége, hogy az alkotó egy kis kompakt fényképezőgéppel vette fel a képeket, amelyek így tökéletes módon idézik meg a hamisítatlan Depeche Mode-hangulatot.
 
A zsűri tagjai Liptay Gabriella, a T-Mobile kommunikációs ágazatvezetője, György Péter, az EMI Magyarország ügyvezető igazgatója, Pohárnok Gergely operatőr, Tompa Balázs, a Kirowski kreatív igazgatója, Dobos Tamás operatőr, Dömötör Tamás rendező, Fabricius Gábor, a Republic of Art kreatív igazgatója és Bencsik Barnabás, a Ludwig Múzeum igazgatója voltak.