Mexikói filmhónap az Örökmozgóban

Film


megvaltoszex_byport.jpg
Megváltó Szex

A július 1-jétől 30-ig tartó programsorozat a mexikói filmtörténet múltját és jelenét jól jellemző korszakokat mutatja be. A '40-es, '50-es évekre tehető aranykorból, amikor egész Dél-Amerikában a mexikói filmek domináltak, egyebek mellett az ekkoriban Mexikóban tevékenykedő Luis Bunueltől láthat több filmet a magyar közönség. Az erőteljes stílusáról és egyéni látásmódjáról híres rendező Gran Casino és Elhagyottak című filmjét mutatják be a budapesti mexikói nagykövetség és a Magyar Nemzeti Filmarchívum által szervezett vetítéssorozaton.

 
Az aranykor stílusokban, műfajokban, témákban szerteágazó alkotásai közül levetítik egyebek mellett a korszak egyik meghatározó rendezőjének tartott Julio Bracho öt filmjét, valamint olyan klasszikusokat, mint a Gilberto Martínez Solares rendezte Mexikói kaland, vagy a Roberto Gavaldón nevéhez köthető Marcus Antonius és Kleopátra magánélete című mozit.
 

21gramm_byport.jpg
21 gramm

A '90-es évek végén felbukkanó, az utóbbi években Hollywoodot is meghódító filmes generáció is képviselteti magát a filmhónapon: látható lesz többek között Guillermo Del Toro többszörösen díjazott horrormeséje, A Faun labirintusa, Laura Mana vígjátéka, a Megváltó szex, valamint Robert Rodriguez humorban és akcióban egyaránt gazdag mozija, a Volt egyszer egy Mexikó.

 
A második aranykornak nevezett korszak egyik meghatározó alakja, Alejandro González Inárritu három megrázó drámáját vetítik az Örökmozgóban: a Cannes-ban és az Oscar-gálán egyaránt díjazott Bábelt, a Korcs szerelmeket, valamint a szintén számos elismerésben részesített 21 grammot.
 
Látható lesz még Alfonso Cuarón tabukat feszegető mozija, az Anyádat is, a rendező Amerikában készített utópisztikus filmje, Az ember gyermeke, valamint a Salma Hayek főszereplésével készült, Julie Taymor rendezte Oscar-díjas Frida.