Milyen is lenne világunk férfiak nélkül? Hamarosan meglesz a válasz

Film

A klasszikus sci-fi egyik alapmotívumát gondolja tovább Brian K. Vaughan Y: The Last Man című nagyszerű comic book-jában, nem megelégedve azzal a tudományos-fantasztikus művekben előforduló szokványos szituációval, ami nagyjából a következőképp foglalható össze: katasztrófa sújtja a földet, csak egy csoport vagy egy emberpár marad életben, aki/akik a túlélésért küzdenek.

Vaughan mint egyébként azt már korábbi munkáiban, például az Ex Machinában vagy a Runaways-ben megszokhattuk, csavar egyet a szinte már unalmas alaphelyzeten és azt kérdezi (természetesen művében a maga módján válaszol is rá): mi történik akkor, ha egy titokzatos csapás elpusztítja az összes férfit, egy kivételével (főszereplőnk, a kissé lúzer Yorick Brown) és még az Y kromoszómával rendelkező állatokat is leradírozza, meghagyva egy majmot (Brown Ampersand névre hallgató kedvencét)?

Mielőtt bárki a szocialista filmipar egyik remekére, minden tini által a tiltás ellenére beszerzett Szexmisszió kaliberű válaszra gondolna, azonnal hozzátesszük: nem, Vaughan sokkal szórakoztatóbb és éleslátásról tanúskodó megfigyelései miatt olykor még a filozofikusabb sci-fi-knél is elgondolkodtatóbb művet hozott össze, melyben persze megjelennek az üldöző (amazonok), de Brown segítséget is kap a titokzatos 355-ös ügynök és a tekintetet vonzó Dr. Mann személyében.

Mindezt pedig hamarosan moziban is láthatjuk, köszönhetően a New Line-nak, akik nemrég megtalálták a megfelelő rendezőt és forgatókönyvírót. D.J. Caruso (Igazság helyett, Életeken át, Pénz beszél, Disturbia) munkáját Carl Ellsworth szkriptje segíti, a Disturbia után immár másodszor.