(MTI) - A Magyar Mozgókép Közalapítványt (MMK) át kell alakítani a mozgóképtörvény betűje és szelleme szerint - ilyen tartalmú nyilatkozatot juttatott el pénteken az MTI-hez a Magyar Producerek Szövetsége, amely kormánybiztos kinevezését sürgette. Az MMK reformja nélkül a magyar film, különösen a játékfilmgyártás nem lesz képes korábbi nemzetközi rangjának visszanyerésére - foglalt állást a negyven produkciós irodát és filmgyártó céget egyesítő szövetség.
A producerek - akik a kulturális kormányzathoz és az Országgyűlés kulturális bizottságához fordultak az ügyben - úgy látják: az MMK működése és ezzel az egész magyar filmfinanszírozási rendszer átláthatatlan, rosszul szabályozott, "a helyzet tarthatatlanná vált". A szövetség egyebek között azzal indokolta kifogásait, hogy az MMK rendszeresen ítél oda pályázati pénzeket egyes produkcióknak, amelyekben olyan személyeknek van anyagi érdekeltségük, akik az alapítvány szakkollégiumainak vagy apparátusának tagjai.
A producerek szerint az MMK ezenkívül közvetlenül és közvetve nagy összegekkel támogatja saját alapítóit. Azt is tarthatatlannak vélik, hogy a közalapítvány, a közhasznú szervezetekről szóló jogszabály szellemével ellentétben, profitszerző tevékenységet folytat. A szövetség kifogásai között szerepel továbbá, hogy az MMK folyamatosan megszegi a mozgóképről szóló törvényben szereplő összeférhetetlenségi szabályt, és nem tájékoztatja megfelelően a szakmát és a társfinanszírozókat a várható pályázatokról, azok feltételeiről. Ugyancsak bírálta, hogy a közalapítvány a mai napig nem dolgozta ki a normatív támogatások kiszámítható rendszerét, amelynek alkalmazása a magyar filmgyártás legfontosabb eszközének ígérkezett a külföldi tőke bevonására.
A producerek szövetsége kormánybiztos haladéktalan kinevezését, valamint törvényességi felügyeleti vizsgálat lefolytatását indítványozta. Az MMK finanszírozásával és pályázati rendszerével kapcsolatban egy hónapja megfogalmazott bírálatok szerint - egyes lapok botrányt emlegettek - bukott filmeket dotált tízmilliókkal az MMK. Titkos, szabálytalanságra utaló részletek kerültek napvilágra a pályázati döntésekről; az MMK például összeférhetetlenül támogatta 120 millió forinttal Jancsó Miklós "Ede megevé ebédem, avagy a kísértetcsapda" című filmtervét, miután annak elkészítésében operatőrként Grunwalsky Ferenc, a közalapítvány kuratóriumának elnöke lenne az egyik közreműködő - írták.
Az MMK kuratóriuma a vádakat határozottan visszautasította, Grunwalsky Ferenc mondvacsinált ügyről beszélt, szerinte hisztériakeltés folyik, amikor a magyar film fellendülőben van.
A Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) finanszírozásával és pályázati rendszerével kapcsolatos javaslatok áttekintésére a Filmszakmai Kerekasztalt kérte fel a közalapítvány kuratóriuma - közölte pénteken az MMK az MTI-vel. A kuratórium előző nap ülésezett; az egyeztetések folytatására kérte a huszonhat szakmai szervezet alapítói részvételével működő kerekasztalt. A kuratórium értékelése szerint a kerekasztal "összefogottan és sikeresen" dolgozott a filmtörvény kialakításában. Ugyanígy, felelősen és józanul kell megtárgyalnia az MMK finanszírozását és pályázati rendszerét illető javaslatokat, elősegítve a filmszakma további működését - foglalt állást a testület. Mint a résztvevők kifejtették: a kiérlelt szakmai javaslatokról kívánnak tárgyalni, melyeket be kívánnak építeni a támogatási rendszerbe.
A kuratórium bízik abban, hogy a filmszakmán belül újra megteremthető a konszenzus, és közösen ki lehet alakítani egy mindenki számára megfelelő támogatási rendszert - olvasható a közleményben. Az MMK kuratóriuma egy hónapja "határozottan visszautasította" azokat a, szerinte megalapozatlan sajtóbeli állításokat és minősítéseket, amelyek az idei pályázati kiírások elbírálásával kapcsolatban fogalmazódtak meg.
Az Index előzőleg írást közölt "Bukott filmeket dotál tízmilliókkal az MMK" címmel arról, hogy titkos, szabálytalanságra utaló részletek is napvilágra kerültek a pályázat döntéseiről. Mint lapok megírták, az MMK a többi között összeférhetetlenül támogatta 120 millió forinttal Jancsó Miklós "Ede megevé ebédem, avagy a kísértetcsapda" című filmtervét, miután annak elkészítésében operatőrként Grunwalsky Ferenc, a közalapítvány kuratóriumának elnöke lenne az egyik közreműködő.
A Fidesz közölte, az Állami Számvevőszékhez és az ügyészséghez fordul az ügyben. Halász János képviselő szerint az MMK testülete alkalmatlanná vált arra, hogy a magyar filmkészítésre szánt közpénzekről döntsön. A Filmszakmai Kerekasztal a vitában az MMK mögé állt, mint közölte, szakmailag megalapozatlannak tartja a kritikákat.