Moore filmje a cannes-i nyertes

Film

Michael Moore (Kóla, puska, sültkrumpli), a Bush-ellenes díjnyertes film rendezője elsősorban azt köszönte meg a zsűri tagjainak, hogy döntésüknek köszönhetően az amerikaiak is megnézhetik a Fahrenheit 9/11-et (mivel a Miramax nem vállalta a forgalmazást, korábban kétségessé vált a film bemutatása).

Az egyéb díjakon erősen érződött a zsűrielnök Quentin Tarantino távol-keleti vonzódása: a zsűri nagydíját a dél-koreai Park Chan-wook kapta Old Boy című thrillerjéért. Az alkotó köszönőbeszédében azt mondta, neki már az is nagy megtiszteltetés volt, hogy egy partin közösen fényképeztette le magát Roman Polanskival - ilyen elismerésre nem is számított.

A legjobb színésznő idén Maggie Cheung (Olivier Assavas: Clean) lett, a legjobb színész díját pedig a tizennégy éves Yuuya Yagira érdemelte ki a Nobody Knowsban (Hirokazu Kore-eda) nyújtott alakításáért.

A legjobb rendezőnek járó díjat Tony Gatlif (Latcho Drom, Gadjo dilo) kapta az Exils című road movie-ért, amely egy Franciaországból Algériába tartó utazást mesél el.

A Tim Roth vezette zsűri a legjobb elsőfilmnek járó Arany Kamera-díjat egy izraeli rendezőnek, Keren Yedayának ítélte Or című munkájáért. Ebben a szekcióban szerepelt Antal Nimród Kontrollja is. Ő a budapesti metróban játszódó művével a Prix de la Jeunessét, az ifjúsági díjat érdemelte ki. A harmincéves rendező pénteken vette át a díjat.

(festival-cannes.fr)