Moszkva téren járnak a varsói filmszemlén

Film

(MTI) - Az eseményt a Lengyel Történelmi Múzeum szervezi, tavaly a második világháború volt a filmek témája - mondta a Varsói Magyar Kulturális Intézet munkatársa szerdán. Teresa Sadowska, a program egyik szervezője kiemelte: Török Ferenc filmjét március 12-én vetítik a rendező jelenlétében. Az alkotó a vetítés előtt és után is beszélget a résztvevőkkel, a szemle vetítéseire ingyenes a belépés.

 
Török Ferenc elmondta: a Moszkva tér című alkotása 10 évvel ezelőtt készült és nagyon örül, hogy még most is foglalkoznak vele Lengyelországban, de itthon is. A Moszkva teret szerdán este Budapesten is levetítik, a Politikatörténeti Alapítvány Anno 1989 című sorozatának nyitófilmjeként.
 

moszkvater_byport_2.jpg
Karalyos Gábor a Moszkva tér főszerepében

A film 1989-ben játszódik, azóta nem készült más mű, amely ezzel a korszakkal foglalkozott volna. Török Ferenc szerint ez egy kamaszfilm, azt mutatja meg, hogy ő, a rendező 18 évesen, "bulizósan" hogyan élte meg azokat az időket. A film hátterében ott van ugyan az akkori politika, de nem mélyen - tette hozzá a rendező. "A Moszkva tér Németországtól Szerbiáig, Lengyelországig sokakat megszólít, ugyanúgy érti a közönség ezekben az országokban, mint itthon, mert ezek a társadalmak égtek a szabadságvágytól. Ez az érzés eufórikus volt és kollektív, összekötötte az embereket az egész régióban" - fogalmazott Török Ferenc.

 
Teresa Sadowska a program kapcsán kitért arra, hogy a csehországi premier előtt fogják bemutatni a szemlén Miroslav Janek Havel polgártárs című dokumentumfilmjét, amelynek érdekessége, hogy a legendás Rolling Stones rockzenekaron kívül Bill Clinton volt amerikai elnök is zenél benne, mégpedig szaxofonozik.
 

Az Aranyajtók mögött, Nicolae Ceausescu magánélete című román film (rendező: Doris Dofoftei) a romániai titkosszolgálatok machinációiról szól, az Oroszországot bemutató, Rubljovka utca úszik a boldogságban című dokumentumfilm (a rendező a német Irene Langemann) arról a moszkvai utcáról, ahol Sztálin és több híres áldozata élt, és most Vlagyimir Putyin miniszterelnök is ott lakik.

 
Szerepel a programban a Tito másodszor a szerbek között című, Zelimir Zilnik által rendezett szerb film, valamint Wojciech Marczewski lengyel alkotó Menekülés a Szabadság moziból című, 1991-ben készült műve is, amely a cenzúráról szól. A bolgár Adela Pejeva Kié ez a dal? című dokumentumfilmjét egy balkáni körutazás ihlette: a rendező egy dallamot mindegyik felkeresett országban hallott.