Mozikiállítás a Tallinni Magyar Intézetben

Film

A kiállítást a Magyar Építészeti Múzeum, a Magyar Nemzeti Filmarchívum és a Budapest Film mozitörténeti gyűjteményének féltve őrzött dokumentumaiból válogatták, felidézve az elmúlt évszázad olyan
időszakait, amikor egy-egy mozinak sajátos arculata, hangulata volt.

 
A válogatás 1896-tól az 1980-as évekig terjed, a mozi, azaz a kinematográfia elsp hazai jelentkezésével indul, az első vetítőhelyek -az Edison Csodaművek, a Lang féle sátormozi, a Narten Elektromos Színháza, az Apolló - korabeli fényképeken való bemutatásával. Teljes dokumentációval tárul elénk az első magyar hangosfilmet játszó Fórum, ma Puskin mozi. A meghívókkal, filmplakátokkal, alaprajzokkal illusztrált kalandozás során nagyszüleink és szüleink kedves mozijai -a Lloyd, a Scala, az UFA, a Decsi, a Broadway, az Omnia - tűnnek fel előttünk és a II. világháború előtti budapesti mozi színes világát idézhetjük fel.
Ezután következnek az ötvenes, hatvanas, hetvenes, nyolcvanas évek fényképei, plakátjai, műsorfüzetei. A kiállítás második részében a budapesti mozik építéstörténetével, különféle mozitípusokkal ismerkedhetnek meg az érdeklődők, végül pedig a Corvin Budapest Filmpalota történetének bemutatásáig jutunk, jelezve a budapesti moziélet közelmúltbeli változásait. A tárlat december 3-tól január 6-ig látható a Tallinni Magyar Intézet galériájában.