(MTI) - A versenybe került 19 alkotásból három tagú szakmai zsűri választotta ki a három legjobbat. Klein Judit szerkesztőségvezető tájékoztatása szerint az első díjat A Nap és a Hold című 26 perces, színes dokumentumfilmnek ítélték oda. Dömötör Péter és Horváth Éva munkája kettős portré, egy jól szituált budai értelmiségi nő és egy bódvalenkei munkanélküli cigányasszony szép, emberi története.
A második díjat egy lengyel-magyar művészházaspár mindennapjait bemutató 25 perces film, Szabó Judit Ábel Debrecenben című alkotása kapta.
Daróczi János Tatárszentgyörgytől Tatárszentgyörgyig című, cigánytémájú alkotásáé lett a harmadik díj. A 37 perces dokumentumfilm nyomon követi a Magyar Gárda 2007-es tatárszentgyörgyi zászlóbontásától a gyilkos indulatok fölkorbácsolásáig tartó eseménysort.
Ombudsmani különdíjjal ismerte el Kállai Ernő, a nemzeti és etnikai kisebbségi jogok országgyűlési biztosa, a filmszemle fővédnöke Gugán Iván Janjevo a szívekben című munkáját, amely a legrégibb horvát diaszpóráról, a XIII. században Koszovóba, a Pristinától 20 kilométerre fekvő Janjevóba települt horvátokról szól. Az egykor ötezer főt számláló közösség mára háromszáz emberre apadt, történetüket meséli el a film.
A mustra fő vendége idén Románia volt. A budapesti Román Kulturális Intézet különdíjában Ambach Mónika Schwäbische Kleinigkeiten/Apró sváb dolgok című háromperces "poénfilmje" részesült, amely a magyarországi németek nyelvi kincsét, identitáskeresését és hagyományőrzését mutatja be három humoros jelenetben.
A szerkesztői különdíjat Antala Zsuzsanna, az MTV szlovák műsorainak szerkesztője érdemelte ki Visszatérés című portréfilmjéért és eddigi pályafutása elismeréseként. A film az 1946-os csehszlovák-magyar lakosságcseréről, az érintett 60 ezer magyarországi szlovák kitelepítéséről szól egy Galánta környékére települt szlovák család történetén keresztül.
Korábban: