mti - A háromórás történelmi film magyarországi premierje kapcsán első ízben Budapestre látogatott rendező elmondta, hogy filmjeinek zömét eddig sokkal kedvezőbben fogadták Európában; a tengerentúli kritikusok az 1980-as évek óta mindig élesen, sőt, néha személyeskedő hangnemben írtak alkotásairól.
Oliver Stone - aki a Four Seasons szállodában, egy, kérésére 20 Celsius fok alá hűtött szobában nyilatkozott magyar újságíróknak - azt mondta: az amerikai kritikusok hangneme csak rosszabbodott a Kennedy-gyilkosságról készített 1991-es filmje, a JFK - A nyitott dosszié után. Meglátása szerint ennek részben az az oka, hogy filmjében felrótta az amerikai sajtónak: "aludt", elkerülte a kényes kérdéseket a vizsgálat során.
Az iraki háború kapcsán az amerikai sajtó megint elaludt, az amerikaiak többségében ugyanis az a téves képzet alakult ki, hogy Szaddám Huszein volt iraki elnöknek köze volt az Egyesült Államokat ért 2001. szeptember 11-i terrortámadáshoz - mondta a rendező.
Azzal kapcsolatban, hogy az Alexander a tengerentúlon nem hozott kirobbanó sikert, sőt a kritikusok bukást emlegetnek, azt mondta: az Egyesült Államokban a közönségnek talán nincsenek elegendő ismeretei Nagy Sándorról, az ókori Görögország az amerikai iskolákban nem tananyag. Hozzáfűzte: az európai mozinézők remélhetőleg képzettebb e tekintetben.
Oliver Stone szerint filmjének Amerikán kívül nagyobb sikere lesz. Ismeretei szerint a hétvégén nyolc országban - Oroszországban, Svédországban, Horvátországban és több ázsiai államban - a nézettségi listák élére tört alkotása.
Az 58 éves filmes szakember szerint az Egyesült Államokon kívül nagyobb az étvágy a történelem kiemelkedő személyiségeiről szóló jól elkészített filmekre.
A Marokkóban, Angliában és Thaiföldön fényképezett mozgóképről kifejtette: Görögországban azért nem forgattak, mert nem volt ehhez megfelelő infrastruktúra.
A görög kormány ezenkívül tagadja azt a történelmi tényt, hogy Sándor biszexuális volt - mondta, s hozzátette, szerinte ez butaság, mint ahogy a második világháborús koncentrációs táborok létét sem lehet tagadni.
Oliver Stone - aki tíz éve készült a Nagy Sándor életét feldolgozó alkotásra, és egy korábbi nyilatkozatában élete legizgalmasabb feladatának, legnagyobb kihívásának nevezte a filmet - azt mondta: Sándor idejében a homoszexualitás nem volt bűn, a férfiak férfiakkal, nőkkel egyaránt érintkeztek, a világhódító hadvezér akkori mértékkel tehát semmi különleges dolgot nem tett.
Persze nincs "képi bizonyíték" Sándor biszexualitására, de szerinte ezt támasztják alá azok az ismert gyengéd szálak, amelyek hadvezéréhez, Hephaisztionhoz fűzték.
"Megpróbáltunk a tények alapján a karakterek mögé látni" - mondta.
A címszereplő Colin Farrellről azt mondta, hogy újfajta mozihős, aki - ellentétben a mai filmek többségét uraló "kemény fiúkkal", férfias hősökkel, mint például Brad Pitt vagy Mel Gibson - nemcsak erős, hanem szép is. Férfias és nőies vonásai is vannak egyszerre, ami valószínűleg sokkolja Amerikát.
Oliver Stone két napot töltött a magyar fővárosban, a lodzi operatőr-fesztivál és a marakesi filmfesztivál között ejtette útba Budapestet.
A 200 millió dollárt meghaladó gyártási és marketing költségvetésű filmben Colin Farrell mellett olyan világsztárok szerepelnek, mint Angelina Jolie (Olympias, Nagy Sándor anyja), Val Kilmer (Philip, Nagy Sándor apja) és Anthony Hopkins(Ptolemaiosz).
Az amerikai-angol-német-holland koprodukcióban készült film december 9-én 26 kópiával kerül a magyar mozikba - tájékoztatott a magyarországi filmforgalmazó, az InterCom.
Oliver Stone-t eddig tizenegy alkalommal jelölték Oscar-díjra rendezőként, forgatókönyvíróként és producerként. Rendezőként kétszer vehette át a kitüntetést A szakasz (Platoon) és a Született július 4-én (Born on the Fourth of July) című alkotásokért; forgatókönyvíróként az Éjféli expressz (Midnight Express) című filmért jutalmazták. Golden Globe-díjat kapott A szakasz, a Született július 4-én és a JFK - A nyitott dosszié című film rendezéséért.