Orosz elismerés Gárdosnak

Film

(MTI) - Az orosz filmkritikusok zsűrijének elismerő oklevelét kapta Gárdos Péter a Moszkvai Nemzetközi Filmfesztivál zárónapján A porcelánbaba című filmjéért.

A magyar filmrendező vasárnap a Moziházban lévő sajtóközpontban, közvetlenül a Puskin mozibeli, fődíjkiosztó záróünnepség előtt vette át az oklevelet, amely a fesztivál "legköltőibb és legtitokzatosabb" filmjének minősíti A porcelánbabát "a lét elviselhetetlen törékenységéről".

Gárdos rámutatott, hogy a moszkvai fesztiválon volt A porcelánbaba világpremierje, és az orosz oklevél bizonyítja: külföldön is értik "allegórikus, nagyon magyar" filmjét.

Az orosz kritikusok különdíjukat, egy elefántszobrocskát a cseh Petr Zelenka Hétköznapi őrület krónikája (Pribeny obycejneho silentsvi) című abszurd szerelmi vígjátékának ítélték oda, míg a másik két elismerő oklevelet a macedón Darko Mitrevszki és az orosz Szergej Loban kapta Balkánkán (Bal-Can-Can), illetve Por (Pil) című filmjéért.

Gárdos három Lázár Ervin-novellát filmesített meg halálról és feltámadásról, a hatalomnak való kiszolgáltatottságról egy tanya életében, amelyre csak bajt hoz a be-betörő történelem az 1930-as években éppúgy, mint 1950. táján.

Az orosz kritikusok elismerése mutatja, hogy sikerült általánosítani a magyar történelmi vonatkozásokat - mondta az MTI-nek a filmendező, jó első állomásként értékelve a moszkvai szereplést, ami utat nyithat az oroszországi eladáshoz is. A porcelánbaba ezután a müncheni, a jeruzsálemi, a palicsi, a torontói és a montreali fesztiválon indul - tette hozzá.

A nemzetközi filmkritikusok szervezete (FIPRESCI) Ruben Ostlund elsőfilmes svéd rendező Mongolgitár (Gitarrmongot) című alkotását jutalmazta különdíjával; ebben a 12 éves Erik szemlélteti zsenge életének néhány eseményét.

A közönség szavazatai alapján adományozott fesztiváldíjat, illetve az orosz filmklubok külföldi filmnek szánt díját az orosz származású amerikai Arie Posin vehette át Komputerjáték (Chumscrabber) című filmjéért, amely az amerikai szülők és gyerekek világa közötti kapcsolat hiányáról szól.