A Gyönyörű mocsokságok forgatókönyvírójának, Steven Knight-nak a szkriptje alapján készült Eastern Promises egy lánykereskedelmet bonyolító orosz bűnbanda utáni nyomozásról szól. David Cronenberg (képünkön) produkciójában Viggo Mortensen egy titokzatos férfit kelt életre, aki ezzel az orosz maffiával áll kapcsolatban. A bonyodalmakat egy fiatal nővér indítja el, aki nyomozni kezd egy gyermekszülés közben elhunyt nő személyazonossága után. A halott lányról hamarosan kiderül, hogy prostitúcióra kényszeríttették, mégpedig a maffia. Az alkotás elnyerte a People's Choice díját, amit a szeptember 6. és 15. között megrendezett fesztivál látogatóinak szavazatai alapján ítéltek oda. Piers Handling, a fesztivál igazgatója a következőképp kommentálta, hogy Cronenberg-hez került a fődíj: "Nagyszerű, hogy ez a kanadai film egyike a mi szörnyeinknek."
A Cochochi című alkotás nyerte a fesztivál Felfedezés díját, amit az eseményen megjelenő újságírók ítéltek oda. Israel Cárdenas és Laura Amelia Guzmán alkotása a Tarahumara (vagy ahogy ők magukat hívják a Raramuri) félnomád indiánok közé invitálja a mozi barátokat, megismertetve őket két testvérrel, Evaristo és Luis Antonio-val, akik azt a feladatot kapják nagyapjuktól, hogy a szomszédos faluból szerezzenek be pár orvosságot. A tiltás ellenére a fiúk elkötik a nagyszülő lovát és nekivágnak az útnak. Vesztükre, a négylábú ugyanis elvész. A két fiú útja pedig különválik.
A jutalmazottak közt volt a La Zona című spanyol-mexikói koprodukcióban készült film is, ami az észak-amerikai ország megosztottságát mutatja be a nézőknek. Rodrigo Plá alkotása egy kegyetlen gyilkosságból kiindulva ábrázolja Mexikó társadalmi rétegei között húzódó óriási szakadékot. A mozi a Fipresci-díj-at kapta meg, amit a zsűri pályakezdő filmeseknek ítél oda. Torontó városának elismerését a hozzá tartozó pénzösszeggel Guy Maddin My Winnipeg című filmjéért vihette haza.
Hazánkat idén három alkotás képviselte a mustrán. Tarr Béla új produkcióját, A londoni férfit a Masters elnevezésű szekcióban tűzték műsorra. Bollók Csaba Iszka utazását a nagyvilág kortárs filmművészetének szentelt programban, a Contemporary World Cinema elnevezésűben vetítették. Az innovatív filmalkotásokat bemutató Visions elnevezésű válogatásba invitálták a szervezők Bogdán Árpád első játékfilmjét, a Boldog új életet.