Oroszország Hollywood "célkeresztjében"

Film

 
 
(MTI) - A nagy hollywoodi stúdiók egyik sztárt a másik után "szállítják" Moszkva vörös szőnyeges eseményeire az orosz rajongók legnagyobb örömére. Az oroszországi filmes piac ugyanis gyorsan nő, és az amerikai filmipar felismerte a benne rejlő lehetőségeket. Johnny Depp és Penélope Cruz A Karib-tenger kalózai: Ismeretlen vizeken bemutatójára látogatott még májusban az orosz fővárosba, ahova a Transformers 3. világpremierjére 80 hollywoodi híresség érkezett, köztük Michael Bay rendező.
    
Moszkva egy feljövőben lévő piac nagyon fontos nemzetközi szereppel - mondta Bay a premier előtt. A Transformers 3. a bemutatót követő első héten 22 millió dollárt, átszámítva 4,2 milliárd forintot hozott Oroszországban, ezzel pedig az összes jegybevétel 3,4 százalékát produkálta.
    
A Szovjetunió összeomlását követően sokaknak hosszú időre elérhetetlen távolságba került a moziba járás, két évtizeddel a változások után azonban hatalmas fellendülés tapasztalható: a mozik tavaly 1 milliárd dolláros, azaz 192 milliárd forintos jegybevételi rekordot állítottak fel a 15,2 százalékos nézőszám-növekedésnek köszönhetően.
    
A külföldi filmek két évvel ezelőtt hódították meg teljesen az orosz piacot: összbevételeiket tekintve akkor sikerült először túlszárnyalniuk a hazai filmeket. Tavaly az amerikai produkciók már majdnem ötször annyit hoztak, mint az oroszok. A legutóbbi jelentős orosz alkotás, Nyikita Mihalkov Csalóka Napfény 2/2 - A citadella című filmje is bukás volt 34 millió dolláros, vagyis körülbelül 6,5 milliárd forintos költségvetésének kevesebb mint 4 százalékát sikerült visszahoznia a bemutatót követő első két hétben.
    
Johnny O'Reilly Oroszországban élő független rendező szerint a probléma részben az, hogy a helyi producerek nem tudnak jól együttműködni sem egymással, sem más országok producereivel, és sokan közülük túl könnyen jutnak pénzhez, így nem készülnek koprodukciók, csak alacsony színvonalú filmek.
    
Az orosz kormány tavaly rekord összeget, 4,5 milliárd rubelt, átszámítva 30,5 milliárd forintot fektetett a filmiparba, csaknem kétszer annyit, mint az előző évben. És mint azt Vlagyimir Putyin miniszterelnök korábban bejelentette, idén is hasonló összeget szánnak a szektorra. Jelenleg körülbelül 2250 mozi működik Oroszországban, és a megnövekedett támogatás nagy része ennek a számnak a megduplázására megy majd a produkciós cégek támogatása helyett. Az egyik filmiparra szakosodott független piackutató cég előrejelzése szerint, ha ezzel a projekttel sikerül is a jegyeladásokat jelentősen növelni, az oroszországi filmeseknek továbbra sem lesz könnyű pénzhez jutniuk. 
    
Érthető tehát, ha egyes cégek új utakat keresnek. Oroszország legnagyobb független film- és televíziós produkciós vállalata, a Russian World Studios például kölcsönöket vett fel. A Bazelevs produkciós csoport pedig egy brókercéggel közösen befektetési alapot hozott létre egy rajzfilm finanszírozására.
    
Oroszországban azonban nem lesz könnyű dolga annak, aki külföldi tőkét próbál megnyerni a filmipar számára. A tengerentúli finanszírozók ugyanis befektetésük megtérülésénél a DVD-eladásokra is számítanak, ezek viszont Oroszországban, ahol a legtöbb néző illegálisan tölti le a filmeket, soha nem hoztak jelentős bevételt.