Oscar-díjak: indulhat a szavazás

Film

A szóban forgó cédulákat összesen 5810 szavazati joggal rendelkező akadémiai tag kapja meg legkésőbb pénteken, és az Akadémia az ezt követően visszaérkező szavazatok alapján alakítja majd ki kategóriánként az Oscar-jelöltek listáját, amit január 22-én, egy hónappal a díjátadó ceremónia előtt hirdetnek ki a Samuel Goldwyn Theaterben. 

A szavazás következő fordulója ekkor jön el, ugyanis ebben az egy hónapban döntik el az Akadémia tagjai, kik lesznek a jelöltek közül a 2009-es Oscar-díjasok, azaz mely filmesek alkottak igazán nagyot a 2008-as évben. A hollywoodi Kodak Theatre-ben tartandó 81. Oscar-gála házigazdája Hugh Jackman ausztrál színész, a hazánkban december 25-én bemutatott Ausztrália sztárja lesz. 

A szavazócédulák postára adásával párhuzamosan természetesen megindultak az esélylatolgatások és találgatások is. A legjobb filmnek sokan Danny Boyle új alkotását, a Mumbaiban játszódó és ott is forgatott Slumdog Millionaire-t, illetve a Benjamin Button különös élete című David Fincher-mozit tippelik, de a 2009-es Oscar nagy esélyesének tartják a Frost/Nixon című filmet is. 

Szavazólapjaikat az akadémiai tagok (rendezők, színészek és a szakma egyéb professzionális tagjai) január 12-ig kell, hogy visszajuttassák az Akadémiának (teljes nevén: Academy of Motion Picture Arts and Sciences, azaz Filmművészeti és -tudományi Akadémia). 

A színészek esetleges sztrájkja ugyanakkor még mindig fenyegetheti a februári díjátadó ceremóniát, bár az Oscar talán kapott egy esélyt azzal, hogy a héten az színészszakszervezet bejelentette: elhalasztotta az arról szóló szavazást, hogy sztrájkoljanak-e a jövő évben. Az eddig tervezett január 2. helyett így csak január 14-én küldik szét a szakszervezeti tag színészeknek a szavazócédulákat, melyeken arról dönthetnek, támogatják-e a munkabeszüntetést. 

Azokat eztán még egy bizonyos, több héttel későbbre kitűzött határidőre vissza kell küldeni, össze kell számlálni, majd hivatalosan is meghirdetni a sztrájkot, s mivel ez nem kevés időbe telik, az Oscar-gála talán megmenekült. Legrosszabb esetben (ha a színészszakszervezet 120 ezer tagjának 75 százaléka a munkabeszüntetés mellett dönt, s így természetesen az Oscar-díjátadón sem venne részt), az idei, a forgatókönyvírók sztrájkja miatt elmaradt Golden Globe-hoz hasonlóan valószínűleg csak egy sajtótájékoztatón hirdetik ki a nyerteseket.