Pénz jön a házhoz, ha filmeket nézünk

Film

John Wayne a Vörös folyó című filmben

Siker, gazdagság, pompa, igazi fényűzés vár ránk, ha megfogadjuk azokat a tanácsokat, amiket négy olasz javasol. Mindehhez pedig nem kell csomó pénzt elszórnunk, hanem egyszerűen csak jó sok filmet megnézni - állítják déli barátaink Mozi - menedzsereknek című, nemrég megjelent kötetükben. Persze rögtön adódik a kérdés, a mozi több mint száz éves történetéből most akkor melyik alkotásra érdemes odafigyelnünk úgy, hogy a fentebb említett célokat elérjük? Dobjuk a sarokba Roger Ebert és társai által összeállított best of munkákat, tankönyveket és koncentráljunk az olaszok kötetére, mely az előbbi kérdés megválaszolásában is segítségünkre siet, ugyanis összeállították azoknak a produkcióknak a listáját, amelyekből véleményük szerint "kinézhető" és ezáltal meg is tanulható a problémamegoldás, a csapatmunka, szóval sok-sok olyan erény, melyek fontosságát ma illik túlhangsúlyozni.

A szerzők véleménye szerint a szakkönyvek igazából csak porfogók, kevés hasznos gyakorlati tudást közvetítenek, így szegény cégvezetők rákényszerülnek arra, hogy máshonnan szerezzenek tudomást a mindennapi élet világáról, mely ugyebár tele van problémával (ezek feloldásához megfelelő módszerek szükségesek).

"A jó filmek nagyon jó viselkedési útmutatót kínálnak" - állítja egyikük Francesco Bogliari. És hogy ne a levegőből beszéljünk, álljon itt pár filmes példa a kötetből. Spielberg Termináljából többek közt azt szűrhetjük le, hogy a másságot hogyan fordíthatja valaki előnyére és kovácsolhat magának sikert egy újszerű ötlettel. Vagy itt a másik etalon, a western műfaja; egy John Wayne moziból kijövet biztos, hogy még a legnagyobb kihívásoknak is képesek leszünk megfelelni és a harcedzett katona képe arra ösztökélhet bennünket vezetői munkánkban, hogy bátran vegyük át az irányítást. Ki gondolta volna, hogy Stanley Kubrick 1962-es csábító remeke, a Lolita a tőzsdézésében kamatoztatható?

Fontos azonban, hogy céljaink nehogy fejünkre nőjenek, mert akkor úgy járunk a szerzők szerint, mint Werner Herzog Fitzcarraldója, aki, hogy elérje, amit akar, azaz, hogy operaházat nyisson az Amazonas őserdő kellős közepén, még arra is képes, hogy egy óriási hajót áthúzasson egy hegyen.