Pro Cultura Urbis-díj - átadás csütörtökön

Film

Schiffer János főpolgármester-helyettes, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány elnöke a díj nyerteseit ismertető sajtótájékoztatón, szerdán elmondta: a 2000-ben alapított díjjal a város kulturális életében kiemelkedő munkát végző személyek és intézmények tevékenységét ismerik el.
A közalapítvány nagy hangsúlyt fektet a napjainkban magánkezdeményezésekből létrejövő kulturális műhelyek támogatására - jegyezte meg Schiffer János.
Az eseményen kiosztott sajtóanyag szerint a közalapítvány célja, hogy egyedi támogatások, pályázatok útján, ösztöndíjak és a Pro Cultura Urbis-díjak évenkénti odaítélésével támogassa a főváros kulturális értékeinek védelmét és új értékek létrehozását.
Az alapítás évében Göncz Árpád volt köztársasági elnök, író, Jancsó Miklós filmrendező, Köves Éva képzőművész, valamint a Fonó zeneház munkatársai részesültek az elismerésben.
Török Ferenc Moszkva tér című filmje kapcsán az MTI-nek elmondta: külföldi bemutatókon magyarok gyakran kritikaként fogalmazták meg, hogy "miért ilyen csúnyán" mutatja be ezt a várost, miért pont a Moszkva tér a témája filmjének, ugyanakkor a külföldiek legtöbbször úgy nyilatkoznak, hogy éppen ez a téma izgalmas, és nem a képeslapokon szereplők.
A rendező szólt arról, hogy a közelmúltban készített egy dokumentumfilmet, amelyben a Szabadság-szobor bemutatásán keresztül ad betekintést abba, hogyan látja Budapest életét. A film egy sorozat része, amelyben a tíz most csatlakozott európai uniós ország egy-egy fővárosát mutatja be szubjektív módon egy-egy fiatal rendez, ő egy szobor kapcsán.
Mint mondta, a német-magyar koprodukcióban készült film egy lengyel és egy cseh alkotással együtt szerepelt a cottbusi fesztivál nyitófilmjeként, jelenleg tűzik műsorra az ARTE tévécsatornán, tavasszal a sorozatot várhatóan az MTV is bemutatja.
Szólt arról is: elkészült harmadik játékfilmje forgatókönyvének első változata, amelyet Maros Andrással írtak. Mint mondta, a film főszereplője egy 35 év körüli bróker, "akinek egy nap alatt kell rendbe rakni az életét".
A sajtótájékoztatón Korniss Péter, a Magyar Fotóriporterek Társaságának főtitkára nyitotta meg Gárdi Balázs fotókiállítását, valamint bemutatták a fotográfus Betondzsungel című fotóalbumát, amely a közalapítvány Budapest Fotográfiai Ösztöndíjának támogatásával készült.
Gárdi Balázs, a Népszabadság fotóriportere 2003-ban nyerte el az egyéves ösztöndíjat. A 2000-ben alapított ösztöndíjjal azokat a fotográfusokat támogatják, akik tevékenységükkel hozzájárulnak a főváros életének, lakóinak, kulturális értékeinek magas szinten történő megörökítéséhez, bemutatásához.