Rejtő Jenő: kiállítás és film

Film

Rejtő Jenő nevét mindenki ismeri. Bárki könnyedén fel tudja sorolni nem egy Rejtő-mű címét vagy jellegzetes hőse nevét, róla magáról viszont alig tudunk valamit. Ezt a hiányt igyekszik most pótolni a Magyar Zsidó Múzeum legújabb kiállításával, amely végigkalauzol minket Rejtő Jenő életén, bepillantást enged munkamódszerébe, regényei világába és a korabeli irodalmi, színházi és filmes életbe. 

Néhány évvel ezelőtt a Petőfi Irodalmi Múzeumban már láthattunk egy hasonló tárlatot, ám a mostani kiállítás több újdonsággal is szolgál. Ilyen például Varsányi Ferenc Volt egyszer egy regényhős, akit P. Howardnak hívtak című animációs filmje, mely szellemesen és újszerű felfogásban idézi meg a legendás író szellemét, és a Zsidó Múzeumban látható elsőként. Látható ezenkívül Barnóczky Ákos rendező Piszkos Fred, a kapitány című színdarabjának DVD-felvétele is. 

Varsányi Ferenc munkája Rejtő Jenő életét a burleszkfilmekre jellemző, inzerttel bevezetett szakaszokra osztva meséli el. A rendező a film alaptörténetét Hámori Tibor újságíró két művére (Piszkos Fred és a többiek... ? Történetek Rejtő Jenő életéből; Rejtő Jenő rejtélyes élete) építette, és arra az elhatározásra jutott, hogy szakítva a hagyományos módszerekkel valami egészen új formában mutatja be a legendás írót. Így lett a Volt egyszer egy regényhős... a rejtői élet- és regényvilág sajátos olvasataként egy dokumentarista animációs legendárium.  

A 25 perces filmben Rejtő Jenő két hőse, Tuskó Hopkins és Csülök (a Három testőr Afrikában és Az elátkozott part című regényekből) rajzfilmfiguraként kelnek életre, hogy megosszák velünk szülőatyjuk történetét. A Volt egyszer egy regényhős... valószínűleg még a kiállítás ideje alatt látható lesz a Duna Televízióban, de az alkotó tervei között szerepel néhány fesztivál is.