Retrospektív vetítés John Schlesinger emlékére

Film

John Richard Schlesinger, a brit és az amerikai filmművészet, az angol újhullám egyik legkiemelkedőbb alakja idén lenne nyolcvan éves. Oxfordi tanulmányai végeztével amatőr filmesként dolgozott, majd kisebb filmszerepeket vállalt. Ezt követően a BBC számára készített művészeti műsorokat - írja a kezdeti lépésekről a filmintezet.hu.
Első jelentős sikerét 1961-ben a londoni Waterloo pályaudvar életét bemutató Terminus című dokumentumfilmjével aratta, amellyel a Velencei Filmfesztivál Arany Oroszlán, valamint a Brit Filmakadémia legjobb rövidfilmért járó díját is elnyerte.

1962-ben rendezte meg Stan Barstow regényéből az Ez is szerelem című filmdrámát a fiatal Alan Bates főszereplésével. Ezután két hasonlóan sikeres film következett: A hazudós Billy Tom Courtenay-val a főszerepben és a Darling, amely a hatvanas évek Londonjának jólétben élő, szabados fiatalságáról fest szatirikus képet. A sikerért és a gazdagságért mindent feláldozó fiatal nő szerepében Julie Christie látható, aki ezért az alakításáért 1966-ban megkapta a legjobb női főszereplőnek járó Oscar-díjat. A filmet további két Oscarral jutalmazták: a legjobb jelmezterv, valamint a legjobb eredeti forgatókönyv kategóriában.

Schlesinger 1967-es, ma már klasszikusnak számító filmje a Távol a tébolyult tömegtől fogadtatása elmaradt a várakozásoktól, ám két évvel később az Éjféli cowboy bizarr történetével tömegeket vonzott az amerikai mozikba. A Dustin Hoffman és Jon Voight főszereplésével készült mű megkapta a legjobb rendezőnek, a legjobb filmnek, valamint a legjobb eredeti forgatókönyvnek járó Oscart is. Schlesinger 1971-ben ismét Angliában forgatott. Az 1960-as években Londonban játszódó Vasárnap, átkozott vasárnap kényes témával, a homoszexualitással foglalkozik meglepő nyíltsággal.
A sokoldalú rendező két izgalmas thrillerjét is láthatjuk a sorozatban (Maraton életre-halálra, Csendes terror). 2000-ben forgatta utolsó filmjét, A második legjobb dolog címmel. Schlesinger 2003-ban hunyt el.