Robert Zemeckis két (esetleg három) dolog miatt fog bekerülni a filmes könyvekbe. Az amerikai direktor vezette vissza a jövőbe háromszor is a Parkinson kórja miatt a reflektorfényből idő előtt kikerült, de azért a háttérben továbbra is serénykedő, elsősorban a betegségének gyógymódját kutató alapítványokba pénzt pumpáló Michael J. Fox-ot. De ő kalauzolta végig az amerikai történelmen a sokak által rajongott, Tom Hanks megszemélyesítette Forrest Gumpot, és az ötvenöt éves szakember volt az, aki elsők közt kísérletezett a 'performance capture' technikával (lényege: a színészek arckifejezései és mozdulatai alapján készítik el az animátorok a 3D-s jeleneteket, az eredmény így nagyon hasonlít az élőszereplős filmek képi világára).
A tartalmat a látvány oltárán feláldozó Zemeckis három évvel ezelőtt robogott be a filmszínházakba a 3D CG-vel, mostanában a Beowulf kapcsán teszik fel neki egyre gyakrabban a kérdést: trükkel állunk szemben vagy varázslattal?! A technikai újításokra mindig is nyitott (gondoljunk például a lassan húsz éve forgatott Roger nyúl a pácban című mozira) chicagói születésű rendező új filmjében tovább kísérletezik a digitális csodával, amihez Charles Dickens klasszikusa szolgáltatja az alapot.
Dickens 1843-ban született tanmeséje, a Benedek Marcell fordításában magyarul is hozzáférhető Karácsonyi ének - hasonlóan a Viktoriánus-kor egyik legismertebb írójának többi művéhez - egyaránt szól kicsiknek és nagyoknak. A Dickens által csak "kis karácsonyi könyvnek nevezett" kötet főszereplője a szőrösszívű Scrooge úr, a "zaklató, szipolyozó, zsugori, kapzsi vén bűnös", akinek a karácsony is csak olyan nap, mint a többi, dühvel és megvetéssel nézi az emberek ünnepi készülődését. Legeza Ilona interneten népszerű könyvismertetőjében úgy folytatja, hogy "Scrooge kidobja a karácsonyi énekeket kántáló koldus kisfiút és a szegényeknek gyűjtő úriembert egyaránt, kiszipolyozott írnokát is felmondással fenyegeti. Este, hazatérve magányos házába jelenést lát: meglátogatja Marley, rég halott üzlettársa, s bejelenti három további szellem érkezését. Az első az Elmúlt Karácsonyok Szelleme, aki végigvezeti Scrooge urat saját hajdani életén, s elfelejtett, fájó emlékeket elevenít föl benne. A második a Jelen Karácsonyának Szelleme, aki felnyitja Scrooge szemét a körülötte élők sorsára, nyomorúságára és vidámságára, szenvedéseikre és emberségükre. Végül a harmadik, a Jövendő Karácsonyok Szelleme megmutatja neki saját, ijesztő, magányos halálát. Scrooge urat a jelenések új emberré teszik: más szemmel kezdi látni a világot, karácsonyi pulykát küld írnoka családjának, ellátogat megvetett unokaöccséhez - s 'jó barát, jó gazda, jó szomszéd' válik belőle."
A számtalanszor feldolgozott mű Zemeckis-féle változatához már többen leszerződtek. A Grincs után ismét egy karácsonygyűlölő karaktert alakíthat Jim Carrey, aki Scrooge úr megformálása mellett elvállalta a három szellem eljátszását is. Gary Oldman szintén szerepeket halmoz (többek közt Jacob Marleyt), Tom Hanks Scrooge írnokát játszhatja. Pici Tim, az írnok legkisebb, nyomorék fia Michael J. Fox lesz, Bob Hoskins meg egy joviális, jólelkű öreg kereskedő, Fezziwig úr elegáns kabátját ölti magára. Korábban Christopher Lloyd felbukkanásáról is lehetett olvasni, de amióta az eredetileg neki szánt karaktert Oldman vette át, bizonytalan a jelenléte. Habár még Joe, a tengerészholmikat áruló boltos, Mr. Topper és Dick Wilkins is gazdára vár. A bemutatót 2009 novemberére tervezik.