M. Tóth Géza Maestrójának februári Oscar-esélye kapcsán természetesen nem volt olyan cikk, mely ne említette volna meg, hogy a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem animációs szakának tanára, a Magyar Televízióban hamarosan bemutatásra kerülő Modern képmesék című, nyolcvanrészes animációs sorozatot ötletgazdája Rofusz Ferenc nyomdokaiba léphet.
Tíz hónap elég idő volt ahhoz, hogy kiheverjük a csalódást, de a hivatkozási pontként emlegetett Rofusz háromperces filmjét (nem beszélve itt az életmű többi darabjáról) azóta sem sikerült sehol elcsípnünk. Ezen kíván most változtatni a kilenc hónapja működő Daazo.com.
Az online európai rövidfilmes központ a hatvanegy éves rendező produkcióit gyűjtötte össze egy csokorba. Ezzel olyan kuriózumokat bemutatva a nagyközönségnek, mint az Oscar-díjjal elismert, az üldözöttség drámájáról zümmögő A légy után egy évvel készült és szinte azonnal betiltott Holtpont, vagy a már Kanadában készült Ceasefire. A kisfilmek mellett részletek láthatóak Rofusz reklámfilmes munkáiból is, átfogó képet adva a filmes egyéni stílusáról, technikájáról.
Rofusz 1946-ban született Budapesten. "Már általános iskolás koromban borzasztóan érdekelt a film, de akkoriban a filmkészítés elérhetetlennek tűnt számomra. Eljártam azonban a Dési Huber meg a Ferenczy szakkörbe rajzolni, így járhatóbb útnak látszott a rajzfilm. Viszont az Iparművészetire vagy a Képzőművészeti Főiskolára bekerülni biztos támogatás hiányában szinte semmi esélyem nem volt. Ezért elmentem a Mafilmhez díszletfestőnek meg trükkfilmrajzolónak" - nyilatkozta a kezdetekről a FilmKultúrában megjelent 2002-es interjúban a mester.
Rofuszt '68-tól már a Pannónia Filmstúdióban találjuk, ahol fázisrajzolóként, majd kulcsrajzolóként dolgozik. Szárnyait a János vitézen és a Gusztráv sorozaton bontogató rajzfilmes első önálló filmjét 1974-ben készíti el Kő címmel. 1981-ben A légy című munkájáért elnyeri az Amerikai Filmakadémia díját legjobb rövid animáció kategóriában. A politikai rendszer azonban nem teszi lehetővé, hogy a ceremónián részt vegyen; díját csak hónapokkal később veheti át. A nyolcvanas években először Németországban, majd Kanadában telepedik le. Dolgozott a National Filmboardnál, alapított egy saját filmstúdiót, majd a C47 Film animációs részlegvezetője lett, ahol már több mint hatvan animációs reklámfilmet és rajzos projektet készített. 2002-től ismét Magyarországon dolgozik.